avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Demisie fara preaviz

Buna ziua!
Sunt functionar public in cadrul unei primarii, avand functia de operator ROL. In urma unei oferte financiare mai bune, am decis sa imi dau demisia din functie, insa cei din primarie imi spun ca numai dupa preavizul de 30 de zile.
As dori sa ma ajutati cu eventuale sfaturi si temeiuri legale (daca sunt) pentru a putea demisiona fara preaviz.
Cu respect,
Dorin
Incetarea raporturilor de serviciu se poate realiza si prin acordul partilor.
Poate reusiti sa ii convingeti.
Pana la urma ce pot sa va faca daca plecati mai devreme?
sa va dea afara? :D

Nici fostul meu angajator nu a fost de acord cu plecarea mea. Mi-a cerut sa respect termenul de preaviz. L-am anuntat ca nu pot frace acest lucru intrucat voi pierde noua slujba mult mai bine platita si am plecat dupa o saptamana.
Sa spunem ca pana la urma as fi de acord cu perioada de preaviz (desi nu sunt). In aceasta perioada de preaviz ma pot angaja cu toate formele legale in alta parte?
PUTETI SA PLECATI FARA SA STATI IN PREAVIZ IN SCHIMB ANGAJATORUL VA POATE INCHIDE CARTEA DE MUNCA (DACA VREA) cu litera I,fiindca nu ati respectat CIM semnat.Daca nu aveti cartea de munca la ei e bine fiindca nu apare nicaieri,daca aveti doar contract atunci nu e problema.
Vb cu noul angajator si stabilit data cu care va angajati.
Mai bine va intelegeti cu fostul angajator e mai bine pentru toata lumea.
cosmin2005 a scris:

PUTETI SA PLECATI FARA SA STATI IN PREAVIZ IN SCHIMB ANGAJATORUL VA POATE INCHIDE CARTEA DE MUNCA (DACA VREA) cu litera I,fiindca nu ati respectat CIM semnat.Daca nu aveti cartea de munca la ei e bine fiindca nu apare nicaieri,daca aveti doar contract atunci nu e problema.
Vb cu noul angajator si stabilit data cu care va angajati.
Mai bine va intelegeti cu fostul angajator e mai bine pentru toata lumea.


functionarii publici, nu au CIM. ei au raporturi de seriviciu, daca va intreaba careva si n-avem nici "litera I" prin legea 188/1999.:)
@ momo 86 - puteti incerca sa obtineti incetarea raportului de serviciu, prin acordul partilor, consemnat in scris. altfel...aveti obligatia de a va prezenta la serviciu o perioada de 30 de zile calendaristice de la data inregistrarii notificarii de demisie (art. 102 din legea nr. 188/1999). :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie functionar public de executie ContSters14496 ContSters14496 Conform Legii 188/1999, demisia produce efecte in termen de 30 de zile calendaristice de la inregistrare. Codul Muncii prevede 15 zile pentru angajatii de ... (vezi toată discuția)
Incetare raport de serviciu prin acordul partilor DeaC DeaC Din mesajele citite pe acest forum, in caz de incetare raport de serviciu prin acordul partilor nu este necesar preavizul. Cu alte cuvinte, pot sa cer ... (vezi toată discuția)
Demisie si termen preaviz camelia_cazan77 camelia_cazan77 Va rog sa imi spuneti cum trebuie procedat in urmatoarea situatie: sotul meu lucreaza in sistemul penitenciar de 6 ani, in momentul de fata fiind plecat din ... (vezi toată discuția)