Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... despre copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

despre copil

am divortat de fosta sotie de 1an si doua luni,impreuna avem o fetita de 10 anisori ,care a ramas impreuna cu mama sa de atunci totul fost ok, imi a vedea fetita,dar de aproximativ 10 zile nu mai pot lua legatura cu fetita prin telefon(abonament platit de mine)specific ca in hotararea de divort nu am nici un fel de interdictie de ami vedea fetita,ce este de facut.multumesc mult si o zi buna.
Aveti incuviintat de catre instanta un program de stabilire vizitare minor/legaturi personale cu minora?

Daca aveti in hotararea de divort, incuviintat acest program, puteti sa puneti in executare hotararea.

In caz contrar, trebuie sa formulati o actiune in acest sens.
Iuliana Cermak, Avocat
Daca in cadrul actiunii de divort, nu ati solicitat stabilirea unui program de vizita al minorei si prin urmare instanta nu a stabilit un program de vizita al acesteia, aveti posibilitatea sa formulati o actiune separata cu privire la stabilirea relatiilor personale dintre dvs, si minora.
Ulterior, dupa ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii daca mama va impiedica in mod repetat sa va exercitati dreptul de vizita conform hotararii, aveti posibilitatea formularii unei plangeri intemeiate pe disp.art 307 al. 2 c.pen.-nerespectarea masurilor privind incredintarea.