avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ajutor de somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ajutor de somaj

Buna ziua,
Un salariat a lucrat neintrerupt 22 ani in cadrul unei societati. Imediat s-a angajat la o alta societate, pentru o perioada determinata de 3 luni. Patronul nu mai vrea sa-i incheie alt contract individual de munca si i-a incheiat carnetul de munca cu art.56, litera j.
Poate sa beneficieze de ajutorul de somaj ?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:40, 23 Februarie 2009
UDREA ADRIAN a scris:

Buna ziua,
Un salariat a lucrat neintrerupt 22 ani in cadrul unei societati. Imediat s-a angajat la o alta societate, pentru o perioada determinata de 3 luni. Patronul nu mai vrea sa-i incheie alt contract individual de munca si i-a incheiat carnetul de munca cu art.56, litera j.
Poate sa beneficieze de ajutorul de somaj ?
Multumesc.
Pentru ca a fost un contract individual de munca incheiat pe durata determinata, asta a fost si motivul pentru care angajatorul nu a dorit sa-l mai prelungeasca. Daca intruneste conditiile prevazute de Legea nr.76/2002, privind ajutorul de somaj, benefiaza de prevederile legii sus mantite!
Din Legea 76/2002:
Art. 17.
(1) ªomerii prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre următoarele situaţii:
a) le-a încetat contractul individual de muncă din motive neimputabile lor;
Din Normle de aplicare a Legii 76/2002:
Art. 5. - Prin motive neimputabile, in sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a) incetarea raportului de munca in temeiul art. 56 lit. a), b), c), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile ulterioare;

Deci are dreptul la indemnizatie de somaj daca a lucrat 12 luni din ultimele 24.
UDREA ADRIAN a scris:

Buna ziua,
Un salariat a lucrat neintrerupt 22 ani in cadrul unei societati. Imediat s-a angajat la o alta societate, pentru o perioada determinata de 3 luni. Patronul nu mai vrea sa-i incheie alt contract individual de munca si i-a incheiat carnetul de munca cu art.56, litera j.
Poate sa beneficieze de ajutorul de somaj ?
Multumesc.


Poate beneficia de indemnizatia de somaj numai daca au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii.
Buna dimineata, am urmatoarea speta: daca am un angajat din aprilie 2008 si atunci era elev si nu ii mai pot pastra locul de munca poate primi ajutor de somaj incepand cu 1 ian 2009? Ce sa fac ca sa aiba totusi o sursa de venit dupa aceasta data? Mentionez ca este si la facultate la zi.
Va multumesc!
Nu poate beneficia de somaj o persoana care urmeaza o forma de invatamant.

Alte discuții în legătură

Absolvent sau somer daniela23 daniela23 Buna ziua! Va rog lamuriti-ma si pe mine! Sunt in urmtoarea situatie: lucrez la o firma de 3 ani jumate si se pare ca din ianuarie vor sa reduca numarul de ... (vezi toată discuția)
Conditii de acordare a indemnizatiei de somaj in 2012 brezel brezel in anul 2012 mai functioneaza somajul tehnic si este de 75% din brut . ajutorul de somaj dupa ce crtiterii se acorda in anul 2012 si cat la % din ... (vezi toată discuția)
Ajutorul de somaj MarinD MarinD Va rog sa-mi spuneti daca sunt PFA si am fost concediat de la locul de munca , pot beneficia de ajutorul de somaj pana imi gasesc alt loc de munca? Multumesc (vezi toată discuția)