Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ajutor de somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ajutor de somaj

Buna ziua,
Un salariat a lucrat neintrerupt 22 ani in cadrul unei societati. Imediat s-a angajat la o alta societate, pentru o perioada determinata de 3 luni. Patronul nu mai vrea sa-i incheie alt contract individual de munca si i-a incheiat carnetul de munca cu art.56, litera j.
Poate sa beneficieze de ajutorul de somaj ?
Multumesc.
ghetrofin a scris:

Am lucrat in perioada 1.02.2007-1.03.2008 cu contract de munca la o societate si am avut un stadiu de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni.Inchiderea cartii de munca s-a facut cu art 55 lit b.Am o firma PFA care nu realizeaza venituri de 3 luni.Pot beneficia de ajutor de somaj?

Ca sa beneficiati de somaj trebuie ca, c.i.m. sa fi incetat din motive neimputabile salariatului. Incetarea c.i.m. in baza art.55 lit.b C.mun. nu da dreptul salariatului sa beneficieze de indemnizatie de somaj.
Am citit in Legea 76/2002 ca la persoanele fizice care realizeaza venituri exista la cap1 (parca) posibilitatea ca sa fii asigurat pt pierderea locului de munca.In ce conditii se fac aceste asigurari?
Nu realizez venituri la PFA de 3 luni.
In sistemul asigurarilor sociale pentru somaj, persoanele se pot asigura prin incheierea unui contract de asigurare pentru somaj cu agentia pentru ocuparea fortei de munca in a carei raza teritoriala isi au domiciliul sau, dupa caz, resedinta.
Venitul lunar pentru care se pot asigura persoanele nu poate fi mai mic decat salariul de baza minim brut pe tara.
Asigurarea se poate incheia retroactiv sau exista o perioada minima de cotizare?
In cazul meu nu am realizat venituri in ultimele 3 luni.
Trebuie sa intrebati la AJOFM de care apartineti daca este posibil acest lucru.
Pentru a beneficia de somaj stagiul minim de cotizare este 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii.