Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ajutor de somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ajutor de somaj

Buna ziua,
Un salariat a lucrat neintrerupt 22 ani in cadrul unei societati. Imediat s-a angajat la o alta societate, pentru o perioada determinata de 3 luni. Patronul nu mai vrea sa-i incheie alt contract individual de munca si i-a incheiat carnetul de munca cu art.56, litera j.
Poate sa beneficieze de ajutorul de somaj ?
Multumesc.
Iata care sunt procentele ajutorului de somaj acordate in tarile lumii
In Danemarca ajutorul de somaj reprezinta 90% din salariul pe ultimele 12 luni.
In Suedia ajutorul de somaj reprezinta intre 70% si 90% din salariul pe ultimele 12 luni.
In Germania ajutorul de somaj reprezinta intre 60% si 65% din salariul pe ultimele 12 luni.
In Franta ajutorul de somaj reprezinta 60%-75% din salariul pe ultimele 12 luni.
In Australia ajutorul de somaj reprezinta 50% din salariul pe ultimele 12 luni.
Aceste date sunt preluate din rapoartele prezentate pe internet cu privire la ajutorul de somaj acordat in statele lumii si sunt cat se poate de reale si intentionez a chem in instanta statul roman pentru nerespectatea Tratatului de aderare a Romaniei la Uniunea Europeana in ceea ce priveste politica europeana a asigurarilor sociale.
Ajutorul de somaj se calculeaza procentual in raport de salariul pe ultimele 12 luni din salariul pe ultimele 12 luni, si nu raportat la salariul minim garantat.
Mai mult, ajutorul de somaj in unele state europene se acorda pe o perioada cuprinsa intre 1 si 2 ani, in functie de vechimea avuta in campul muncii. In Romania maximul este de un an.
ANDREW ADAM, utilizator
Si economia statelor mentionate este superioara Romaniei. Iar munca la gri nu este sport national ca aici.
Da, ai perfecta dreptate. Mai mult : HOTIA este sportul national al romanilor, mai ales dacva ai o functie in administratie.
Minuneaza-te cu urmatorul fapt
Daca in Uniunea Europeana raportul dintre salariul minim si salariul maxin este de 1 / 15 , in Romania acest raport este de peste 1 / 200, adica o totala anormalitate generata de sistemul prost administrat de catre Guvernul Romaniei. Salariul maxim in Romania este mai mare decat in unele tari ale U.E. Salariul minim se compara cu statele subdezvoltate ale Africii.
Ce sa mai vorbim de ajutorul de somaj.
Statul este hot - strange banul la bugetul asigurarilor de somaj si il imparte pentru asigurarile de somaj dar si pentru ajutoare sociale pentru cei care nu vor sa munceasca sau pacalesc statul spunand ca nu au de munca dar ei muncesc la negru.
Am auzit ca si anumite familii de rommi primesc asemenea ajutoare fara sa se gandeasca vreodata sa-si caute de munca.
Romania acorda cele mai multe ajutoare sociale din cotizatiile al buget ale celor care muncesc. Se justifica prin legislatia europeana - Asa zice el : statul. Adevarul este ca nu exista o politica de asigurari sociale coerenta. Totul se face dupa ureche ca toate lucrurile care se fac in Romania. Andrew Adam - incorruptibleman
Tot ce pot eu zice este ca ati auzit bine.
Paradoxal este ca la ajutor social sunt inscrise mai multe familii de romani decat familii de romi. Vorbesc in cunostinta de cauza =D>
adelaida_07, utilizator
L-am convins pe ministrul muncii sa modifice legea asigurarilor de somaj. Acum, trebuie sa conving Guvernul Romaniei sa modifice grila de salarizxare pentru personalul bugetar iar raportul dintre salariul minim si salariul maxim sa fie de 1/15, asa cum este in Uniunea Europeana. Daca aveti neclaritati in privinta legislatiei din Romania, va sugerez sa consultati Tratatul de aderare al Romaniei la U.E. Acolo scrie clar ce trebuie sa faca Romania pentru a ajunge, in cel mai scurt timp la nivelul statelor dezxvoltate al Europei. Numai ca ai nostri Guvernanti nu tin cont de disapozitiile respectivului Tratat, ci tin cont de numai de interesele personale, de grup sau politice..
Sa auzim numai de bine!

Stimate Domnule Ministru,

Subsemnatul - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - doresc sa va aduc la cunostinta urmatoarele date in ceea ce priveste calculul ajutorului de somaj in statele Uniunii Europene :

In Danemarca ajutorul de somaj reprezinta 90% din salariul pe ultimele 12 luni.
In Spania ajutorul de somaj reprezinta intre 80% din salariul pe ultimele 12 luni
In Suedia ajutorul de somaj reprezinta intre 70% si 90% din salariul pe ultimele 12 luni.
In Germania ajutorul de somaj reprezinta intre 60% si 65% din salariul pe ultimele 12 luni.
In Franta ajutorul de somaj reprezinta 60%-75% din salariul pe ultimele 12 luni.

Aceste date sunt preluate din rapoartele prezentate pe internet cu privire la ajutorul de somaj acordat in statele lumii si sunt cat se poate de reale si intentionez a chem in instanta statul roman pentru nerespectatea Tratatului de aderare a Romaniei la Uniunea Europeana in ceea ce priveste politica europeana a asigurarilor sociale.
Ajutorul de somaj se calculeaza procentual in raport de salariul pe ultimele 12 luni din salariul pe ultimele 12 luni, si nu raportat la salariul minim garantat.
Daca in Uniunea Europeana raportul dintre salariul minim si salariul maxin este de 1 / 15 , in Romania acest raport este de peste 1 / 200, adica o totala anormalitate generata de sistemul prost administrat de catre Guvernul Romaniei.

Legea nr. 76 din 16 ianuarie 2002 (*actualizata*) privind sistemul asigurarilor pentru somaj şi stimularea ocuparii fortei de munca este cat se poate de birocratica si neconforma cu cerintele actuale ale sistemului democratic din Romania . Legea nu corespunde standardelor legislative impuse de Uniunea Europeana in domeniul asigurarilor sociale. Aceasta lege ar trebui cat de curand abrogata si inlocuita cu o alta lege de asigurari sociale de somaj care sa corespunda noilor cerinte impuse de dezvoltarea societatii romanesti si in conformitate cu legislatia tarilor dezvoltate ale Uniunii Europene.
Solicit modificarea de urgenta a Legea nr. 76 din 16 ianuarie 2002 (*actualizata*) privind sistemul asigurarilor pentru somaj şi stimularea ocuparii fortei de munca.
Lipsa unei grile de salarizare la nivel bugetar genereaza haos in ceea ce priveste salarizarea angajatilor bugetari. Baza de salarizare reglementata legal precum si acordarea premierelor si sporurilor aduce Romania in pragul unei discrepante totale intre salariul minim si salariul maxim.
Mai mult, salariul maxim acordat in Romania a ajuns la aceiasi valoare cu salariul maxim acordat in Uniunea Europeana, in timp ce ajutorul de somaj a ramas acelasi timp de 7 ani.
Mi se pare necorespunzatoare cresterea exagerata a salariului maxim in timp ce venitul minim garantat a ramas la o suma exagerat de mica.
Solicit reglementarea unui sistem unic de sakarizare pentru sistemul bugetar si indeplinirea obiectivului propus prin Programul de Guvernare PDL-PSD in perioada 2009-2012.
In cazul in care nu veti pune in practica aceste masuri, intentionez sa actionez in instanta statul roman pentru neindeplinirea obligatiilor asumate prin semnarea Tratatului de Aderare la Uniunea Europeana, intrat in vigoare la 1 ianuarie 2007.

Cu deosebit respect si consideratie,
Semnatura Data
- - - - - - - - - - - - - - 21..01.2009
Avertizor de Integritate Publica
Catre Ministrul Muncii
ANDREW ADAM, utilizator