Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara

Buna ziua, am un angajat care lipseste de la servici de pe data de 22.08.2011, pe data de 24.08.2011 i-am trimis scrisoare acasa cu confirmare de primire pentru cercetare disciplinara pentru a se prezenta la societate pe data de 31.08.2011.

Deci a incalcat regulamentul intern al societatii unde scrie ca daca va lipsi mai mult de trei zile se vor aplica art 251 din Codul Muncii. cum fac cu art 252 unde zice:
(1) Angajatorul dispune aplicarea sanctiunii disciplinare printr-o decizie emisa in forma scrisa, in termen de 30 de zile calendaristice de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei.
Adica doar peste 30 de zile de la procesul verbal care va fi alcatuit in data de 31.08.2011 (asta daca vine sau nu angajatul) de cercetare disciplinara, se va dace decizia de desfacere a contractului de munca sau poate fi facuta pe data de 31.08.2011 in baza art. 61 lit a.
Va multumesc Monica
Termenul instituit curge in mod clar "de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii", luare la cunostinta care este a angajatorului (el ia cunostinta la un moment dat desspre savarsirea abaterii, iar nu cel ce o savarseste!). Acelasi termen este instituit atat ca termen cu sanctiune de decadere (pentru pasivitate) a angajatorului, dar si ca termen pentru realizarea procedurii cercetarii disciplinare. In acest sens, pe langa convocarea angajatului, trebuie numita o comisie de cercetare a abaterii, audierea in aceasta comisie a angajatului respectiv si a altor angajati referitor la fapta, cererea unui aviz de la sindicat, daca exista si toate celelalte prevazute de codul muncii si abia apoi, in temeiul celor stabilite in urma cercetarii disciplinare, emiterea deciziei de sanctionare, cu incadrarea in termenul dde 6 luni.
plus mobile a scris:

Buna ziua, am un angajat care lipseste de la servici de pe data de 22.08.2011, pe data de 24.08.2011 i-am trimis scrisoare acasa cu confirmare de primire pentru cercetare disciplinara pentru a se prezenta la societate pe data de 31.08.2011.

Deci a incalcat regulamentul intern al societatii unde scrie ca daca va lipsi mai mult de trei zile se vor aplica art 251 din Codul Muncii. cum fac cu art 252 unde zice:
(1) Angajatorul dispune aplicarea sanctiunii disciplinare printr-o decizie emisa in forma scrisa, in termen de 30 de zile calendaristice de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei.
Adica doar peste 30 de zile de la procesul verbal care va fi alcatuit in data de 31.08.2011 (asta daca vine sau nu angajatul) de cercetare disciplinara, se va dace decizia de desfacere a contractului de munca sau poate fi facuta pe data de 31.08.2011 in baza art. 61 lit a.
Va multumesc Monica

Decizia de sanctionare se va emite in termen de 30 de zile de a data inregistrarii referatului sau sesizarii care priveste savarsirea abaterii disciplinare - aceasta find data luarii la cunostinta de catre angajator despre savarsirea abaterii disciplinare .
Termenul de 6 luni curge de la data savarsirii faptei si in conditiile in care angajatorul nu a luat cunostinta de savarsirea abaterii disciplinare.

Daca pe data de 24.08.2011 angajatorul a luat la cunostinta de absenta nemotivata a acelui salariat , atunci ultima zi de emitere a deciziei de sanctionare va fi data de 26.09.2011.

Decizia poate fi emisa la data stabilirii sanctiunii disciplinare, temeiul de drept al incetarii fiind art.61 lit.a C.mun..

Noi am luat la cunostinta pe data de 22, dar abia pe data de 24 i-am trimis plic acasa asa ca pe data de 31 cand este invitat la societate, o sa vedem daca vine sau nu, noi nu putem sa ii inchidem CIM in baza neprezentarii sau o sa vedem daca se prezinta ce argumente aduce si apoi daca nu vrea sa mai vina nu putem sa-i inchidem cim cu 61 lit a.
Neprezentarea salariatului la convocarea facuta pt. ancheta, fara un motiv obiectiv da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile.
Adica daca nu se prezinta si nu exista un motiv obiectiv de neprezentare,(de ex. angajatul este in incapacitate temporara de munca,dovedita prin c. medical,constituie motiv obiectiv de neprezentare)se poate trece la desfacerea cim.

plus mobile a scris:

Noi am luat la cunostinta pe data de 22, dar abia pe data de 24 i-am trimis plic acasa asa ca pe data de 31 cand este invitat la societate, o sa vedem daca vine sau nu, noi nu putem sa ii inchidem CIM in baza neprezentarii sau o sa vedem daca se prezinta ce argumente aduce si apoi daca nu vrea sa mai vina nu putem sa-i inchidem cim cu 61 lit a.

Este posibil, ca angajatul sa nu se prezinte in fata comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii disciplinare pentru a fi audiat, punandu-se problema consecintelor si a modalitatii de continuare a procedurii.
Consecinta imediata a acestei neprezentari este prevazuta de art. 251 alin. (3) din Codul muncii: angajatorul are dreptul sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii prealabile, procedura fiind considreata indeplinita.
Nu orice neprezentare a salariatului, ci numai neprezentarea salariatului fara nici un motiv obiectiv la convocarea facuta da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii prealabile. Astfel, ca salariatul poate dovedi o situatie de imposibilitate obiectiva de prezentare, circumscrisa unui caz de forta majora ori caz fortuit, situatie in care procedura nu poate fi considerata indeplinita in lipsa ascultarii angajatului