Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM la nivel de ramura economica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM la nivel de ramura economica

Unde pot sa aflu daca societatea unde lucrez a incheiat un contract colectiv de munca la nivel de ramura si daca pot beneficia de salarii compensatorii daca sunt disponibilizat?De la ei nu pot afla nimic, este un mare circ si daca cer o adeverinta...
Daca dati mai multe detalii, de exemplu pe ce ramura sunteti incadrat, v-ar putea raspunde cineva aici.
Industrie alimentara
[ link extern ] /
Descarcati si vedeti daca firma se regaseste in anexa 8. Contractul este valabil pana in 2015.
Societatea dvs nu are cum sa incheie ccm la nivel de ramura , ci doar sa adere la acesta sau daca angajatorul sau sindicatul este afiliat la organizatia sindicala sau patronala care a incheiat ccm la nivel de ramura respectiva.