Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ture de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ture de noapte

buna ziua am o fetita de 3 ani sunt obligata sa prestez ture de noapte?
Daca nu va incadrati la exceptii, nu puteti decat sa faceti o intelegere cu sefii sau sa schibati jobul.

Art. 124. - (1) Salariatii care urmeaza sa desfasoare munca de noapte in conditiile art. 122 alin. (11) sunt supusi unui examen medical gratuit inainte de inceperea activitatii si dupa aceea, periodic.
(2) Conditiile de efectuare a examenului medical si periodicitatea acestuia se stabilesc prin regulament aprobat prin ordin comun al ministrului muncii si solidaritatii sociale si al ministrului sanatatii si familiei.
(3) Salariatii care desfasoara munca de noapte si au probleme de sanatate recunoscute ca avand legatura cu aceasta vor fi trecuti la o munca de zi pentru care sunt apti.
Art. 125. - (1) Tinerii care nu au implinit varsta de 18 ani nu pot presta munca de noapte.
(2) Femeile gravide, lauzele si cele care alapteaza nu pot fi obligate sa presteze munca de noapte.