Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Nu este legal contractul de comodat incheiat intre ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Nu este legal contractul de comodat incheiat intre doua scocietati comerciale ce are ca scop un punct de lucru?

Detin o societate comerciala ce are ca punct de lucru un chiosc situat pe un teren proprietate publica detinut printr-un contract de inchiriere cu primaria locala. Am suspendat activitatea societatii comerciale pe termen de un an si pentru a nu lasa spatiul neutilizat am incheiat un contract de comodat impreuna cu un prieten ce detine la randu-i o societate comerciala, acesta fiind obligat sa achite toate cheltuielile ce apar ca urmare a desfasurarii propriei activitati... Problema a aparut in momentul in care acesta s-a dus la Camera de Comert sa-si deschida noul punct de lucru. Acestia au refuzat sustinand nu este legal un contract de comodat intre societati comerciale incheiat in acest sens precizand ca scopul oricarei societati comerciale este acela de a realiza profit. Astept lamuriri daca imi poate cineva da si eventual sugestii!
eu nu vad nici o restrictie cu privire la parti intr-un contract de comodat. scopul societatii in principal este de a realiza acte de comert....pana la a obtine profit poate fi cale lunga. Cei de la registru trebuie sa verifice in principiu existenta unui drept de folosinta pentru spatiul respectiv...nu stiu daca e corect sa ceara socoteala pentru existenta profitului. :) La unele societati dureaza ani pana se obtine un profit cat de mic.
Parerea mea este ca RC a gresit. Contractul de comodat este un act de administrare , cu titlu gratuit intr-adevar, Nu este o donatie. Adica teoretic, dpdv al contractului de comodat conform Codului Civil, nu se da asa, ca sa faca o gratitudine, fara nici o obligatie, ci pentru ca imobilul respectiv sa fie administrat corect si sa nu se devalorizeze nejustificat, De altfel comodatarul va suporta financiar toate daunele si deteriorarile ce le va provoca, conform CCiv.

Art. 1560. - Comodatul este un contract prin care cineva imprumuta altuia un lucru spre a se servi de dansul, cu indatorire de a-l inapoia.
Art. 1561. - Comodatul este esential gratuit.
Art. 1562. - Imprumutatorul ramane proprietarul lucrului dat imprumut.
Art. 1563. - Obligatiile ce se formeaza in puterea comodatului trec la erezii comodantului si ai comodatarului.

Art. 1564. - Comodatarul este dator sa ingrijeasca, ca un bun proprietar, de conservarea lucrului imprumutat, si nu poate sa se serveasca decat la trebuinta determinata prin natura lui, sau prin conventie, sub pedeapsa de a plati daune-interese, de se cuvine.

Insa trebuie vazut celalalt aspect - daca in contractul de inchiriere cu primaria s-a prevazut expres posibilitatea subinchirierii, pentru ca atlfel comodantul trebuie mai intai sa obtina acceptul primariei pentru comodat.
CatalinDrag a scris:

Detin o societate comerciala ce are ca punct de lucru un chiosc situat pe un teren proprietate publica detinut printr-un contract de inchiriere cu primaria locala. Am suspendat activitatea societatii comerciale pe termen de un an si pentru a nu lasa spatiul neutilizat am incheiat un contract de comodat impreuna cu un prieten ce detine la randu-i o societate comerciala, acesta fiind obligat sa achite toate cheltuielile ce apar ca urmare a desfasurarii propriei activitati... Problema a aparut in momentul in care acesta s-a dus la Camera de Comert sa-si deschida noul punct de lucru. Acestia au refuzat sustinand nu este legal un contract de comodat intre societati comerciale incheiat in acest sens precizand ca scopul oricarei societati comerciale este acela de a realiza profit. Astept lamuriri daca imi poate cineva da si eventual sugestii!

A mai fost acesta discutie pe forum la care s-au exprimat pareri pro si contra. Eu raman la parerea Registrului si anume - gratuitatea este impotriva scopului pentru care a fost creata societatea.
Florian Turlete, Avocat
Dar daca este vorba de un utilaj? Nu este problema din punct de vedere fiscal ,daca comodatarul obtine profit de pe urma bunului luat in comodat ?
oti a scris:

Dar daca este vorba de un utilaj? Nu este problema din punct de vedere fiscal ,daca comodatarul obtine profit de pe urma bunului luat in comodat ?

Da obtine, dar amortizmentele cine le plateste?