avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1850 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare

La o instituţie publică iese un angajat la pensie de boală, trebuie ţinută postul? Pe o periodă deteminată putem face angajarea nouă?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:35, 29 August 2011
Conform art.56,al.(1)lit.(c)Codul Muncii,la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate,contractul individual de munca inceteaza de drept ,iar postul ocupat de catre cel pensionat devine vacant.Avand post vacant,puteti organiza concurs pt. ocuparea acestuia.
Angajarea se poate face numai daca sunt respecate prevederiel legale in materie ... fiind din sistemul bugetar se aplica celebra regula potrivit careia la 7 persoane care parasesc sistemul bugetar se va putea angaja una singura.
Acesta prevedere nu se aplica in cazul postului unic ramas vacant,chiar daca nu se incadreaza in regula de 7 vacantate pt. o angajare ordonatorul principal aproba organizare de concurs,dar oricum cred ca intrebarea se referea la faptul daca angajatorul are sau nu obligatia rezervarii unui post in cazul pensionarii de invaliditate a unui angajat si nu procedurii in sine de organizare a concursului...

Ultima modificare: Duminică, 28 August 2011
ContSters136493, utilizator
ondino a scris:

Acesta prevedere nu se aplica in cazul postului unic ramas vacant,chiar daca nu se incadreaza in regula de 7 vacantate pt. o angajare ordonatorul principal aproba organizare de concurs,dar oricum cred ca intrebarea se referea la faptul daca angajatorul are sau nu obligatia rezervarii unui post in cazul pensionarii de invaliditate a unui angajat si nu procedurii in sine de organizare a concursului...




:offtopic:
S-a scris undeva ca se aplica in cazul postului unic?

"fiind din sistemul bugetar se aplica celebra regula potrivit careia la 7 persoane care parasesc sistemul bugetar se va putea angaja una singura"


Dvs ati facut remarca,de mai sus,eu am completat mentionand ca regula nu se aplica in cazul postului unic din statul de functii.

Alte discuții în legătură

Angajare contractual pana la organizarea concursului buia buia Buna ziua, am o nelamurire legata de angajarea unei persoane ca sofer, transport scolar fara examen - pe moment. Fostul sofer a decedat acum 2 zile; tinand ... (vezi toată discuția)
Angajari 2010 klaudia772001 klaudia772001 In cadrul primariei avem trei persoane ale caror contracte de muncă vor expira in martie respectiv in mai anul curent. Acum cu destituirile care urmează sa ... (vezi toată discuția)
Pot avea doua locuri de munca in sistemul bugetar? radu_antonescu radu_antonescu Sunt angajat al unei institutii bugetare. Intentionez sa ma inscriu la un concurs pentru ocuparea unei pozitii (titular) in invatamantul superior de stat. In ... (vezi toată discuția)