Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare

La o instituţie publică iese un angajat la pensie de boală, trebuie ţinută postul? Pe o periodă deteminată putem face angajarea nouă?
Conform art.56,al.(1)lit.(c)Codul Muncii,la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate,contractul individual de munca inceteaza de drept ,iar postul ocupat de catre cel pensionat devine vacant.Avand post vacant,puteti organiza concurs pt. ocuparea acestuia.
Angajarea se poate face numai daca sunt respecate prevederiel legale in materie ... fiind din sistemul bugetar se aplica celebra regula potrivit careia la 7 persoane care parasesc sistemul bugetar se va putea angaja una singura.
Acesta prevedere nu se aplica in cazul postului unic ramas vacant,chiar daca nu se incadreaza in regula de 7 vacantate pt. o angajare ordonatorul principal aproba organizare de concurs,dar oricum cred ca intrebarea se referea la faptul daca angajatorul are sau nu obligatia rezervarii unui post in cazul pensionarii de invaliditate a unui angajat si nu procedurii in sine de organizare a concursului...

ContSters136493, utilizator
ondino a scris:

Acesta prevedere nu se aplica in cazul postului unic ramas vacant,chiar daca nu se incadreaza in regula de 7 vacantate pt. o angajare ordonatorul principal aproba organizare de concurs,dar oricum cred ca intrebarea se referea la faptul daca angajatorul are sau nu obligatia rezervarii unui post in cazul pensionarii de invaliditate a unui angajat si nu procedurii in sine de organizare a concursului...

:offtopic:
S-a scris undeva ca se aplica in cazul postului unic?

"fiind din sistemul bugetar se aplica celebra regula potrivit careia la 7 persoane care parasesc sistemul bugetar se va putea angaja una singura"

Dvs ati facut remarca,de mai sus,eu am completat mentionand ca regula nu se aplica in cazul postului unic din statul de functii.