Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare

La o instituţie publică iese un angajat la pensie de boală, trebuie ţinută postul? Pe o periodă deteminată putem face angajarea nouă?
Cum se face angajarea la o institu?ie public? la un post unic, Perioada de prob? este de 3 luni, la un post de conducere?
Angajarea se face fie prin concurs , fie prin examen. Ocuparea posturilor unice se va face cu aprobarea ordonatorului principal de credite, cu avizul Guvernului.

Codul Muncii prevede : Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 120 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.