Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... calomnie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

calomnie

Buna ziua....de cand suntem in divort sotul meu ma acuza ca fetita noastra nu este de fapt a lui. Spune peste tot, chiar si la tribunal ca este nascuta dintr-o relatie extraconjugala, desi fata este trecuta pe numele lui. Si el si mama lui spun tuturor, chiar si vecinilor mei acest neadevar. Mentionez ca nu vrea sa faca tagada paternitatii. Ce pot eu sa fac in aceasta situatie?cum il pot obliga sa faca acel test?
Va multumesc.
plangere penala pt calomnie nu puteti sa depuneti impotriva lui intrucat a fost dezincriminata aceasta fapta ca fiind infractiune. insa puteti sa il dati in judecata pe cale civila pt ca va creeeaza un prejudiciu prin aceste afirmatii si sa ii cereti daune morale.
In temeiul deciziei ICCJ insulta si calomnia nu mai sunt incriminate de codul penal in vigoare