Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recurs

in cererea de recurs (dupa un proces civil pt majorarea pensiei de intretinere), paratul-recurent a cerut casarea sentintei atacate ca netemeinica (a motivat corect cererea) si a cerut rejudecarea in fond si admiterea in parte a actiunii reclamantei in sensul stabilirii unei pensii in cuantum diferit de cel cerut de reclamanta (fara a sprijini cu dovezi propunerea sa). recursul a fost admis si se va judeca.
la judecarea recursului, paratul-recurent vrea sa modifice cele cerute in cererea de recurs, in sensul ca: va continua cu cererea de casarea a sentintei atacate, dar in loc de a cere rejudecarea in fond, va cere respingerea ca neintemeiata a actiunii partii reclamante-intimate (cu motivarea corespunzatoare). se poate proceda asa?
da , daca instanta de recurs a admis cererea urmand sa dispuna judecarea cauzei, va solicita partilor daca mai au si alte cereri de depus , iar din cate imi spuneti una ar fi de modificare/rectificare din partea paratului -recurent a cererii...
Urmeaza ca instanta sa delibereze asupra tuturor capetelor ale actiunii si sa se pronunte.
Puteti si dv. solicita sa se respinga solicitarea recurentului si sa aduceti argumente...
Cu stima!
sebastian-barbulescu a scris:

da , daca instanta de recurs a admis cererea urmand sa dispuna judecarea cauzei, va solicita partilor daca mai au si alte cereri de depus , iar din cate imi spuneti una ar fi de modificare/rectificare din partea paratului -recurent a cererii...
Urmeaza ca instanta sa delibereze asupra tuturor capetelor ale actiunii si sa se pronunte.
Puteti si dv. solicita sa se respinga solicitarea recurentului si sa aduceti argumente...
Cu stima!

intrebarea era daca este posibil ca la prezentarea concluziilor finale, paratul-recurent sa-si poata modifica partial cererea de recurs, in sensul ca mentine cererea initiala de casare a sentintei, dar in loc de a solicita rejudecarea cu modificarea partiala a actiunii reclamantei-intimate, vrea sa solicite respingerea actiunii reclamantei ca neintemeiata