Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... refuz medical si prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

refuz medical si prenatal

buna ziua
am o problema: sunt insarcinata si in luna iulie am avut medical cod 01 si incepand cu 1 august 2011 am intrat in prenatal. Angajatorul imi refuza plata acestora sustinand ca trebuie sa merg eu la CASMB sa-mi recuperez banii cu dosarul de la firma.
Ce as putea face in aceasta situatie?
Este corect ceea ce face angajatorul?

Va multumesc
Nu este corect,ei trebuie sa va plateasca concediile,dupa care este datoria lor sa-si recupereze sumele de la casa,in cazul in care contributia platita de angajator pt. concedii medicale este mai mica decat platile pe care trebuie sa le faca din acest fond.
Daca refuzul persista,sesizati casa de sanatate,este un drept al dvs.de care trebuie sa beneficiati in calitatea de asigurat.

ContSters136493, utilizator
1. Din OUG 158/2005:
Art.36
(3) Plata indemnizatiilor se face lunar de catre:
a) angajator, cel mai tarziu odata cu lichidarea drepturilor salariale pe luna respectiva, pentru asiguratii prevazu?i la art. 1 alin. (1) lit. A ?i B;
Art.47
(2) Constituie contraventii urmatoarele fapte, savarsite prin incalcarea obligatiilor prevazute la art. 36 alin.(3):
a) refuzul nejustificat de plata a indemniza?iilor;
Art. 48. - (1) Contraventiile prevazute la art. 47 se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) cele prevazute la alin. (1) si (2), cu amenda de la 2.500 lei la 5.000 lei;
Art. 49. - Constatarea contraventiilor prevãzute la art. 47 si aplicarea amenzilor corespunzãtoare se fac de cãtre organele de control ale CNAS si ale caselor de asigurãri de sãnãtate.

2. Asadar va adresati Casei Judetene de Asigurari de Sanatate pentru a sanctiona pe angajator si a-l obliga sa platesca certificatul medical.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane