Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... retrocedare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

retrocedare teren

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in ceea ce priveste problema ce ma leaga in ultima vreme.
Am aflat in ultimul timp de un teren ce se afla in jud.Iasi sat Bivolari ceea ce a fost al strabunicului meu care a avut 2 copiii.Unul din ei a decedat si celalalt este bunicul meu care este inca in viata.Eu sunt din Galati am fost la primaria Bivolari si au cautat actele de proprietate a terenului si inca este pe numele starbunicului meu.Am fost si la Iasi si cei de acolo mi-au spus ca datorita faptului ca nimeni nu s-a mai interesat de acest teren de 5-6 ani acel teren nu mai poate fi al strabunicului meu sau prin mostenire bunicului meu ci al statului.Ma puteti ajuta in aceasta problema cum mai pot revendica acel teren ?si daca mai exista o sansa si care ar fi urmatorul pas?va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
nimeni nu s-a interesat???? Vedeti mai intai daca exista un act prin care a fost trecut in proprietatea statului. Apoi un avocat cu siguranta va va spune care sunt pasii urmatori!
Succes
unde gasesc acest act?unde sa fac intrebari?
Pana la avocat, poate ca nu ar strica sa stiti ca ultima zi in care s-au putut formula cereri de retrocedare a terenurilor a fost 30.11.2005 (legea 247/2005). In mod normal trebuie verificat daca nici o ruda de-a dvs. nu a solicitat (si eventual obtinut) terenul respectiv pana acum. O actiune in revendicare in instanta, la acest moment, in lipsa unei cereri prealabile formulata in termen in baza legii speciale, are putine sanse de reusita.
Buna ziua dragule akustic, eu zic ca atunci cand ai fost la primarie ,ai depus a cerere sa-ti comunice scris care-i starea de fapt a terenului ,sant obligati sa stie ,prin registrul agricol si impozitul pe teren la " fisc ". daca a spusa verbal ,ce mata ai detaliat , cere sentinta sau decizia de preluare a terenului in ad-trare de catre primarie S A U daca la dat in folosinta C U I V A locuitor.
Da cu bunicul - in viata - ai discutat , ia vezi mata si portita aceasta - succesiune , mostenire , ca e cam greu sa se retrocedeze ,nestiinta nu scuza neaplicarea legi.