avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... poprire pe salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

poprire pe salariu

Buna ziua!
Societatea noastra a primit de la Corpul Executorilor Bancari ai Bancii Transilvania o instiintare pentru porirea salariului unei angajate care are un credit neplatit la acea banca.
intrebarea mea este cat la suta din salariu suntem obligati sa ii oprim si sa ii viram bancii respective, avand in vedere ca acel contract cu banca are titlu executoriu.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:48, 27 August 2008
Conform Codului de Procedura Civila , nu veti putea retine din veniturile salariale nete ale salariatului respectiv decat maxim 1/3 din salariu net.Si in Codul Muncii este prevazut ceva in acest sens (retinerile din salarii)! Ratele nu pot fi mai mari de o treime din salariul lunar net, fara a putea depasi impreuna cu celelalte retineri pe care le-ar avea cel in cauza, jumatate din salariul respectiv!

t_oana_79 a scris:

Buna ziua!
Societatea noastra a primit de la Corpul Executorilor Bancari ai Bancii Transilvania o instiintare pentru porirea salariului unei angajate care are un credit neplatit la acea banca.
intrebarea mea este cat la suta din salariu suntem obligati sa ii oprim si sa ii viram bancii respective, avand in vedere ca acel contract cu banca are titlu executoriu.
Va multumesc!
Contractul de credit, neonorat, fiind si titlu executoriu cum s-a prevazut acolo, trebuia sa aiba stipulat si cat trebuie sa i se retina debitorului din veniturile pe care le realizeaza, pentru recuperarea creantei bancare. Oricum, nu trebuie sa depaseasca un procent din venituri, reglementat de lege.
Suma stabilită pentru acoperirea daunelor se reţine în rate lunare din drepturile salariale care se cuvin persoanei în cauză din partea angajatorului la care este încadrată în muncă. Ratele nu pot fi mai mari de o treime din salariul lunar net, fără a putea depăşi împreună cu celelalte reţineri pe care le-ar avea cel în cauză, jumătate din salariul respectiv (codul Muncii).

Salariile şi alte venituri periodice realizate din muncă ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia pot fi urmărite până la 1/3 din venitul lunar net, pentru orice alte datorii - art.409 alin.1 lit.b C.proc.civ.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cât este legal să se rețină salariatului ca sumă reprezentand rate, popriri, etc..din venitul net lunar Ela Popa Ela Popa Bună ziua. Dacă ați putea să mi spuneți, ce lege stipulează cât se poate retine ca rată și/ sau poprire din venitul net lunar al unei ... (vezi toată discuția)
Retineri salariale-rate banca stanceni stanceni Buna ziua! Am si eu o problema si sper sa ma puteti ajuta cat mai repede. Un angajat al societatii noastre a incheiat un contract de credit la Banca ... (vezi toată discuția)
Poprire salariu iuliana moraru iuliana moraru Buna ziua! Am facut mai multe credite pentru nevoi personale, fara garantii si am deja puse doua propriri pe salariu in cuantum de 400 lei. Salariul meu este ... (vezi toată discuția)