Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... incompatibilitate?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

incompatibilitate?

Sunt functionar public intr-un serviciu deconcentrat al Ministerului Culturii si de curand am castigat un concurs de manager al unei instituţii de cultura urmand a semna in aces sens un contract de management pe perioada determinată.
Aş vrea să stiu daca, în situaţia in care solicit suspendarea raportului de serviciu (Legea 1888/1999,republicata si modificata, art.95. alin.2), ocuparea functiei de manager, pe perioada suspendării, reprezintă incompatibilitate cu functia publica.

Va multumesc anticipat.
Pai daca solicitati si vi se aproba suspendarea, despre ce "incompatibilitate" mai vorbim?! Calitatea de functionar public devine incompatibila cu desfasurarea unei alte acctivitati,, numai pe timpul desfasurarii efective a activitatii corespunzatoare, in cadrul unui raport de serviciu. "Functia publica" despre care chiar dvs. faceti vorbire nu mai este in sarcina si obiectul dvs. de activitate, pe timpul suspendarii raportului de serviciu.
ContSters36411, utilizator
legea nr. 161/2003
"ART. 94
(1) Calitatea de func?ionar public este incompatibil? cu orice alt? func?ie public? decât cea în care a fost numit, precum ?i cu func?iile de demnitate public?.
(2) Func?ionarii publici nu pot de?ine alte func?ii ?i nu pot desf??ura alte activit??i, remunerate sau neremunerate, dup? cum urmeaz?:
a) în cadrul autorit??ilor sau institu?iilor publice;
b) în cadrul cabinetului demnitarului, cu excep?ia cazului în care func?ionarul public este suspendat din func?ia public?, în condi?iile legii, pe durata numirii sale;
c) în cadrul regiilor autonome, societ??ilor comerciale ori în alte unit??i cu scop lucrativ din sectorul public;
d) în calitate de membru al unui grup de interes economic."
este incompatibilitate clara, si nu exista procedura sa va puteti suspenda din functia publica,pe perioada mandatului in functia de manager, decat poate, pentru un interes personal legitim, dar atunci, ati detine tot doua functii ( cea din care v-ati suspendat, si cea noua). :)