Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... fisa post : administrator de retea cal.
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

fisa post : administrator de retea cal.

Buna,

Am nevoie de o fisa post pentru administrator retea ...IT ?????

urgent#-oX-(:((;)
sigla
COD F-xx

LISTA FUNCTII CUMULATE: Administrator Retea

OCUPANT:

DEPARTAMENT: Integrare Sistem

CERINTE: Studii superioare tehnice

PREGATIRE :

ABILITATI:
Competenta
Rezistenta fizica, psihica si mentala
Disciplina, punctualitate, constiinciozitate
Spirit de initiativa, inovatie si creativitate
Politete, tact, discretie, sinceritate, confidentialitate, moralitate, fidelitate si onorabilitate
Bun cunoscator al domeniului de activitate al firmei

CUI SE SUBORDONEAZA: Sef Departament Integrare de Sistem

ATRIBUTII / RESPONSABILITATI:

• Service logistic
• Urmareste relatia furnizor-client
• Urmareste logistica echipamentelor
• Efectueaza interventii de service
• Rezolvare de disfunctionalitati la clienti
• Indeplineste atributii privind implementarea si functionarea SMC, in cadrul organizatiei.

Am luat la cunostinta si sunt de acord:

Data,

Angajat, Director General,

……………………. …..………………

si mai poate fi completata cu :

:
a) Studii: absolvent `nv]m^nt tehnic, economic sau universitar;
b) Vechimea: minim 5 ani;
c) Alte cerin]e specifice: curs de specializare `n informatic dac nu este absolvent al unei facult]i de profil de informatic;
d)Op]ional: alte cursuri de specializare;
Rela]ii:
a) Ierarhice: este subordonat directorului economic;
b) Func]ionale: cu personalul S.C. AVICOLA S.A. IA{I, cu unit]i [i compartimente la care se implementeaz, exploateaz sau proiecteaz aplica]iile informatice;
Atribu]ii, lucrri, sarcini:
Execut sarcini de: proiectare – implementare – exploatare lucrri informatice, conform planului de activitate, `n care scop :
1. ~n proiectare:
- execut analiza sistemului actual de lucru;
- `mpreun cu compartimentele la care se implementeaz sistemul informatic formuleaz cerin]ele [i restric]iile aplica]iilor;
- stabile[te func]iunile aplica]iilor;
- determin necesarul de resurse [i fundamenteaz realizarea [i dezvoltarea de lucrri informatice pe criterii de eficien] economic;
- elaboreaz programele aplica]iilor;
- testeaz programele elaborate;
- particip la `ntocmirea manualelor sau documenta]iei aplica]iilor.
2. La implementare:
- recep]ioneaz [i studiaz documenta]iile aplica]iilor;
- analizeaz stadiul pregtirii societ]ii sau compartimentului pentru implementare;
- testeaz cu date de test [i date reale programele aplica]iilor;
- decide msurile pentru efectuarea modificrilor necesare func]ionrii aplica]iilor conform cerin]elor [i reglementrilor `n vigoare;
- stabile[te echipele de implementare [i precizeaz sarcinile;
- difuzeaz documenta]ia [i explic personalului din sectoarele respective func]ionarea aplica]iilor;
- urmre[te modul de `ncrcare a programelor [i analizeaz rapoartele aplica]iilor;
- verific performan]ele aplica]iilor (evalueaz rezultatele);
- `ntocme[te `mpreun cu unit]ile beneficiare de lucrri informatice proces-verbal de recep]ie;
3. La `ntre]inerea-exploatarea lucrrilor:
- studiaz documenta]iile pentru `nsu[irea cuno[tin]elor necesare exploatrii aplica]iilor repartizate prin planul de activitate;
- consult graficele de execu]ie a lucrrilor;
- consult documenta]ia de exploatare;
- urmre[te execu]ia lucrrii pe calculator;
- decide asupra msurilor de remediere a unor incidente `n execu]ia lucrrilor;
- creeaz [i `ntre]ine biblioteci de programe de aplica]ii sau colec]ii de date pe suporturi de informa]ie;
- execut [i alte sarcini de `ntre]inere – exploatare lucrri informatice, `n vederea ob]inerii la termen [i `n condi]ii de calitate a situa]iilor de ie[ire;
- asigur eviden]a utilizrii echipamentelor la care lucreaz [i aten]ioneaz asupra celor uzate moral [i fizic propun^nd solu]ii;
- stabile[te nivelul de acces pentru utilizatorii re]elei;
- aduce la cuno[tin] directorului general nout]ile din domeniul IT care ar folosi `ntreprinderii;
- se ocup de imaginea firmei pe Internet;
- se preocup permanent de ridicarea nivelului de pregtire profesional [i de `mbunt]irea calit]ii lucrrilor;
Responsabilitati:
- rspunde de exactitatea , calitatea [i eficien]a lucrrilor executate [i de respectarea termenelor stabilite;
- rspunde de utilizarea conform normelor `n vigoare a echipamentelor la care `[i desf[oar activitatea;
- rspunde de securitatea [i integritatea datelor, documentelor [i suporturilor de informa]ii cu care lucreaz;
- prezentele responsabilitati si atributii nu sunt limitative, ele putand fi completate ori de cate ori este necesar, prin dispozitii scrise sau verbale date de conducerea societatii.
- raspunde de orice abatere de la regulamentul de organizare si functionare a societatii.
- nerespectarea obligatiilor de serviciu din prezenta fisa a postului, care au ca efect prejudicierea materiala a societatii atrage raspunderea materiala si disciplinara a angajatului.
Prezenta constituie anexa la contractul individual de munc al salariatului [i a fost intocmit `n 2 (doua) exemplare originale, din care unul este `nm^nat angajatului, iar celalalt ramane la dosarul personal.