Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa post informatician
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa post informatician

va rog sa ma ajute cineva cu fisa post informatician:(
Inginer de Sistem în Informatică 213901
Cerin]e :

1. Studii : absolvent `nv]m^nt tehnic , economic sau universitar
2. Vechime : minim 5 ani
3. Alte cerin]e : curs de specializare `n informatic dac nu este absolvent al unei facult]i de profil de informatic
4. Op]ional : alte cursuri de specializare

Rela]ii :
1. Ierarhice :
a. este subordonat directorului general
2. Func]ionale :
a. cu personalul
b. cu unit]i [i compartimente la care se implementeaz , exploateaz sau proiecteaz aplica]iile informatice

Atribu]ii , lucrri , sarcini :

Execut sarcini de : proiectare – implementare – exploatare lucrri informatice , conform planului de activitate , `n care scop :
1. `n proiectare :
a. execut analiza sistemului actual de lucru
b. `mpreun cu compartimentele la care se implementeaz sistemul informatic formuleaz cerin]ele [i restric]iile aplica]iilor
c. stabile[te func]iunile aplica]iilor;
d. determin necesarul de resurse [i fundamenteaz realizarea [i dezvoltarea de lucrri informatice pe criterii de eficien] economic
e. elaboreaz programele aplica]iilor
f. testeaz programele elaborate
g. particip la `ntocmirea manualelor sau documenta]iei aplica]iilor
2. la implementare :
a. recep]ioneaz [i studiaz documenta]iile aplica]iilor
b. analizeaz stadiul pregtirii societ]ii sau compartimentului pentru implementare
c. testeaz cu date de test [i date reale programele aplica]iilor
d. decide msurile pentru efectuarea modificrilor necesare func]ionrii aplica]iilor conform cerin]elor [i reglementrilor `n vigoare
e. stabile[te echipele de implementare [i precizeaz sarcinile;
f. difuzeaz documenta]ia [i explic personalului din sectoarele respective func]ionarea aplica]iilor;
g. urmre[te modul de `ncrcare a programelor [i analizeaz rapoartele aplica]iilor;
h. verific performan]ele aplica]iilor (evalueaz rezultatele)
i. `ntocme[te `mpreun cu unit]ile beneficiare de lucrri informatice proces-verbal de recep]ie;
3. la `ntre]inerea-exploatarea lucrrilor:
a. studiaz documenta]iile pentru `nsu[irea cuno[tin]elor necesare exploatrii aplica]iilor repartizate prin planul de activitate;
b. consult graficele de execu]ie a lucrrilor;
c. consult documenta]ia de exploatare;
d. urmre[te execu]ia lucrrii pe calculator;
e. decide asupra msurilor de remediere a unor incidente `n execu]ia lucrrilor;
f. creeaz [i `ntre]ine biblioteci de programe de aplica]ii sau colec]ii de date pe suporturi de informa]ie;
g. execut [i alte sarcini de `ntre]inere – exploatare lucrri informatice , `n vederea ob]inerii la termen [i `n condi]ii de calitate a situa]iilor de ie[ire;
h. asigur eviden]a utilizrii echipamentelor la care lucreaz [i aten]ioneaz asupra celor uzate moral [i fizic propun^nd solu]ii;
i. stabile[te nivelul de acces pentru utilizatorii re]elei;
j. aduce la cuno[tin] directorului general nout]ile din domeniul IT care ar folosi `ntreprinderii;
k. se preocup permanent de ridicarea nivelului de pregtire profesional [i de `mbunt]irea calit]ii lucrrilor;

Responsabilit]i:

a. rspunde de exactitatea , calitatea [i eficien]a lucrrilor executate [i de respectarea termenelor stabilite;
b. rspunde de utilizarea conform normelor `n vigoare a echipamentelor la care `[i desf[oar activitatea;
c. rspunde de securitatea [i integritatea datelor , documentelor [i suporturilor de informa]ii cu care lucreaz;
d. rspunde de securitatea re]elei de calculatoare
Asigurarea funcţionării în bune condiţii a reţelei interne, a accesului la internet, a configuraţiei postului de lucru.
- Asigurarea operaţiilor de service hard / soft ale personalului, conform cererilor.
- Asigurarea evidenţei mijloacelor hard / soft ale firmei.
- Asigură omogenitatea sistemelor IT ale firmei prin achiziţionarea de noi echipamente într-o concepţie unitară.
- Răspunde de ţinerea la zi a evidenţei tuturor mijloacelor hardware / software din firmă, inclusiv reţeaua de telecomunicaţii (linii telefonice, hub-uri, conexiune internet).
- Răspunde de executarea operaţiilor specifice de service hardware pentru acele echipamente care fac obiectul activităţii sale.
- Răspunde de executarea operaţiilor specifice de service software privind instalarea / configurarea sistemelor de operare şi reţea.
- Asigură evidenţa licenţelor software existente / utilizate (registru de gestiune software.)
- Preia cererile de service hard / soft şi le înregistrează în registrul de service (în cazul în care Inginerul de Sistem nu este disponibil pe moment, cererea poate fi înregistrată de cel care o iniţiază).
- Rezolvă cererile hard / soft în ordinea priorităţii. Atunci când apar modificări în configuraţia postului de lucru, acestea sunt înregistrate în registrul de gestiune hardware / software la rubrica Istoric.
- Execută orice alte dispoziţii date de superiorul ierarhic direct sau de supraordonaţii acestuia în realizarea strategiilor pe termen scurt ale companiei în limitele respectării temeiului legal.
- Asigură o comunicare eficientă cu toate departamentele firmei.
- Asigură asistenţă de specialitate tuturor utilizatorilor de internet, intranet şi echipament informatic din firmă.
- Respectă procedurile interne legate de utilizarea aparaturii din dotare.
- Răspunde de informarea imediată a persoanelor responsabile privind orice defecţiune în funcţionare a echipamentului cu care îşi desfăşoară activitatea.
- Păstrează secretul profesional (nume de utilizatori, parole de acces sau alte elemente care pot duce la accesarea de către persoane neautorizate a resurselor clasificate).
- Răspunde de siguranţa sistemului informatic şi de telecomunicaţii.
- Păstrează confidenţialitatea datelor şi informaţiilor la care are acces.

Prezenta constituie anexa la contractul individual de munca.

Director General, Oficiul juridic,

Si bineinteles ca mai poate fi completata B-)
va multumesc foarte foarte mult.Va doresc o zi buna tuturor:D