Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inregistrare in REVISAL desfacere C.I.M.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inregistrare in REVISAL desfacere C.I.M.

Am un angajat care si-a dat demisia in data de 09.08.2011.Perioada de preaviz este 20 de zile lucratoare.
La ce data trebuie sa transmit desfacerea contractului in Revisal, daca ziua de 15. august era ziua nelucratoare.
Incepand cu data de 9 aug. numarati 20 de zile lucratoare.
Asa cum am calculat eu, daca nu i-au in considerare ziua de 15. august, ca a fost zi nelucratoare, atunci ultima zi lucratoare va fi data de 06.septembrie.Atunci Revisalul trebuie sa trimit in data de 7. septembrie?
"La incetarea activitatii, REVISAL se va completa si transmite la ITM, cel tarziu la data incetarii contractului de munca a salariatului in cauza". adica 06 septembrie.
Citind reglementarile in vigoare, solutia la problema dvs. se contureaza cu o usurinta care o sa va surprinda:
Conform art. 81/7 din Cod, "Contractul individual de munc inceteaz la data expirarii termenului de preaviz ....".
De asemenea, in conformitate cu prevederile HG 500/2001 art. 4/1 lit "d", completarea, respectiv, inregistrarea in registru a incetarii contractului individual de munca se face "la data incetarii contractului individual de munca/la data luarii la cunostinta a evenimentului ce a determinat, n conditiile legii, incetarea contractului individual de munca".

Ramane faptul foarte simplu, acela de a opera incetarea contractului individual de munca, respectand conditiile cumulative de mai sus.
ContSters193759, utilizator
Dar data de 06 septembrie va fi ultima zi lucratoare al salariatului.Daca se razgandeste poate fi prelungita contractul si nu trebuie sa desfac.Daca desfac contractul in data de 06 septembrie atunci trebuie sa angajez din nou.
N-ar fi bine sa trimit Revisalul in data de 07.septembrie?