Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz demisie

Buna ziua,

Am o situatie: imi puteti confirma va rog ca nu gresesc?
Demisie: 31.05.2013
Preaviz: 20 zile lucratoare
In acest caz:
Data incetare: incepand cu 01/07? sau de maine, zi nelucratoare (29/06)? Persoana respectiva incepe un alt contract de pe 01/07: are importanta pauza de 2 zile nelucratoare?
INTRUCAT 28.06. ESTE ULTIMA ZI PLATITA, INCETAREA VA FI 29.06.2013

Art. 81

(1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
(7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv.
Data incetarii c.i.m. este data de 01.07.2013.
Daca ii fac incetarea incepand cu 01.07.2013 temei incetare va fi tot Art 81 Alin1 ?
Articolul de incetare este art.81 alin.7 C.mun..