avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie incetare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie incetare CIM

Din momentul in care a fost emisa decizia de incetare a CIM cu art.81 al (4) si (5) mai poate fi modificata?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: absalom34 , utilizator 14:40, 10 Septembrie 2016
Da, mai poate fi modificata decizia de incetare a c.i.m.

Incetarea c.i.m. prin demisie se face in baza art.81 alin.7 sau alin.8 C.mun.
De ce nu si Art.81.1
In opinia mea daca incetam cim prin demisie invocam,dupa caz :
1. art81(1) demisie cu preaviz
2. art81(7) demisia cu renuntare la praviz
3 art 81(8) demisie fara preaviz prin neindeplinire obligatii de catre angajator

Al 4 si al5 nu cred ca ar trebui invocate ca atare de sine statator temei intr-=o decizie ,ci doar daca sunt insotite si de art 81al 1 ,ca o consecinta a acestuia.
laritzu a scris:

De ce nu si Art.81.1


Art.81 alin.1 este definitia demisiei si nu incetarea raportului de munca prin demisie.

Art.81 C.mun.
(1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
....
(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

Astfel, alin.7 prevede 3(trei situatii) de incetare :
- incetarea c.i.m. la data expirarii termenului de preaviz

- incetarea c.i.m. la data renuntarii totale de catre angajator la termenul respectiv

- incetarea c.i.m. la data renuntarii partiale de catre angajator la termenul respectiv
In cazul demisiei ,incetarea are loc astfel:

-fie la momentul expirarii perioadei de preaviz calculat de la data inregistrarii demisiei ,art. 81 alin. (1) din Codul muncii ;
- fie la data la care angajatorul a renuntat total sau partial la termenul de preaviz art. 81 alin. (7) din Codul muncii
-fie daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca. art 81(8) din Codul Muncii


Art 81(7) se invoca in practica de regula la exceptii (renuntare la preaviz)si nu in cazul demisiei cu preaviz


Nu am intampinat probleme in practica curenta prin utilizarea drept temei a art 81(1)in cazul incetarii prin demisie cu preaviz
Ultima modificare: Vineri, 9 Septembrie 2016
ContSters400311, utilizator

Alte discuții în legătură

Incetare cim conf art 81 alin 7 anieta anieta Buna ziua inca o data, Revin cu o alta intrebare, cu privire la incetarea CIM conf. art 81 alin 7 din Codul Muncii: Se poate face incetarea CIM a unui ... (vezi toată discuția)
Demisie articol din codul muncii mariamarineci mariamarineci Buna ziua, In ce conditii poate inceta un cim conform art 55 lit b si in ce conditii poate incetat conform art 81 al 7? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Buna ziua. sunt angajat pe perioada nedeterminata la o societate ... danut30 danut30 Buna ziua. Sunt angajat pe perioada nedeterminata la o societate de 3 ani. Doresc sa-mi depun demisia cu acordul partilor. Mentionez ca am foarte multe ore ... (vezi toată discuția)