Forum Discuţii diverse Versuri şi Epigrame ,, Nu te supara, frate!,, :)
Discuție deschisă în Versuri şi Epigrame

,, Nu te supara, frate!,, :)

Buna seara prieteni ! :)

Fiindca aceasta sectiune imi este la fel de draga ca si intaia data cand mi-am facut aici prezenta, si, desi am tot plecat si am tot revenit, versurile pe care le-am scris de-a lungul timpului aici si pe care le vom mai scrie , impreuna , mi-ar placea sa ne faca cinste,asa cum ne-au facut , sa ne apropie , asa cum ne-au apropiat, sa ne bucure, asa cum ne-au bucurat sa ne amuze , asa cum ne-au amuzat.
De aceea, as vrea ca orice am scrie aici , sau oricui i s-ar adresa scrierea respectiva, chiar daca ar fi putin mai ,,picanta,, sa nu se transforme in ceva ,, prea personal,, fiindca suntem niste oameni inteligenti si avem clasa.Suntem cei mai buni, buni nu-i asa ?
Un coleg de-al nostru sugera sa existe si niste topicuri ,,tematice,, ,cum au mai fost, de pilda, ,, despre drept si dreptate,, . Ar fi de dorit, pentru diversitate, sa deschidem noi subiecte.
Acum, am sa,,sparg eu gheata,, si , sper ca in continuare si dvs. Nu sa spargeti gheata, ca asta fac eu, ci ,sa continuati :)

Despre increderea in sine
( pentru Sergiu, un nou prieten , care are nevoie de prieteni adevarati )

Din a singuratatii incapere
Sa iesi degraba, la lumina
Tristetile sunt efemere
Nu sta-n tristete, fara vina ,

Hai,iesi din gandurile-ti sumbre
Da ochilor tai tristi, lumina
Alunga nedorite umbre
Si ia-ti niste adrenalina !

:bow:

Sunteti minunati cu totii, nu am cuvinte sa descriu sentimentul de apreciere, de consideratie ptr. versurilor scrise de dvs, nu am cuvinte sa descriu respectul pe care vi-l acord pentru timpul acordat, ptr. frumusetea mintii de care dati dovada.... si frumosul joc al cuvintelor in epigramele pe care le scrieti...
Consider ca sunteti persoanele care oricat de mult va+ti ofensa, ve-ti gasi intotdeuna cuvinte placute, frumoase, gratioase in acest sens.... intradevar exista si persoane care se pot contrazice la nesfarsit folosind numai cuvinte placute.... ma simt norocos ca v-am descoperit, va consider oameni valorosi, sunteti persoanele pe care mi le+am dorit de mult sa le intalnesc,... o sa va urmaresc cu foarte mare placere.
Cu greseala de a ma repeta si nu vreu sa interpretati a linguseala .... Va multumesc ca existati

Sergiu, capul sus si-nvata:
Niciun om nu este singur,
Cand apar probleme-n viata
Vin si prieteni, te asigur!

Ai intins o man-aici,
Alte maini s-au adunat.
Ti-ai facut deja amici,
Poate te-au si ajutat...

Asta e doar inceputul
Unui drum ce te asteapta.
Tu incearca sa-ti faci scutul –
Nu-i sfarsitul, e o treapta :)
Sergiu,

Nu doar tu ne-ai descoperit
Descoperirea-i reciproca
Esti oricand binevenit
Cand tristetea te sufoca .

Nu ezita, aici, mereu
Amicii iti vor fi aproape
Acesta este girul meu :
Prietenie , cat ,,incape ,,.

:)

@ Magda Staicu

Delicata si discreta,
Nu ai zice ca facea
Chiftelutze de noroi*
Si pe blocuri le lipea.

Ce e drept, era copila
Cand in stilu-i gratios
Arunca fara de mila
Cu noroiul cel cremos...

:vishenka:

reteta: www.avocatnet.ro/content/for... >
Mã-ntreabã lumea cu mirare cum de zambesc,
Cand mai usor mi-ar fi sã recunosc ca sunt invins,
Sã plang, sã-mi strig durerea.

Razand, rãspund cã nu-mi e teamã de ceea ce va fi sau va fi fost,
Cã antidotul unei vieti bocite e rasul plin de inocentã.

Iar seara, cand ma privesc in oglinda, surasul mi se pare ipocrit
Si masca-mi cade si apare o lacrimã sãratã,
Care mã usturã, mã arde. si rad din nou, pentru cã maine – E o alta zi!
sergiu_sd, utilizator