Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA executare silita
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA executare silita

Stiu ca aceasta discutie a mai fost, dar doresc sa evidentiez alte detalii. Asadar, in cazul executarii silite pt. o cladire veche dar care a fost modernizata in ultimii ani (~2007) si TVA-ul a fost dedus este obligatorie plata TVA? La ce suma se calculeaza TVA? Sau are loc aplicare prevederilor art. 149 prin care au loc ajustari ale TVA deduse?
As dori si referinte legale de la cei care au bunavointa de a raspunde.
Multumesc
Inteleg ca este vorba de preluarea de catre un creditor a dreptului de proprietate in contul unor datorii (executare silita).
In acest caz se aplica prevederile art 149. Art 149, alin 4, lit d, include si aceasta situatie.
Livrarea de bunuri
ART. 128
(3) Urmtoarele operaiuni sunt considerate, de asemenea, livrri de bunuri, n sensul alin. (1):
b) transferul dreptului de proprietate asupra bunurilor, n urma executrii silite;
popa vasile a scris:

Livrarea de bunuri
ART. 128
(3) Urmtoarele operaiuni sunt considerate, de asemenea, livrri de bunuri, n sensul alin. (1):
b) transferul dreptului de proprietate asupra bunurilor, n urma executrii silite;

Da, numai ca in acest caz, fiind vorba de un imobil "vechi", operatiunea este scutita conform art 141, alin 2, lit f.
In acest caz sint 2 variante:
- daca s-a facturat fara tva, se face ajustare cf art 149.
- daca s-a optat pt taxarea operatiunii, nu se face ajustare.

In cazul in care s-a optat pt taxare trebuie sa existe o notificare catre finante prin care se comunica optiunea.
In primul rand vreau sa va multumesc pt. raspunsurile voastre.
Vreau insa sa atrag atentia asupra faptului ca imobilul respectiv chiar daca este vechi a fost modernizata (pe parcursul mai multor ani 2006-2008) perioada in care TVA-ul facturat a fost dedus (cand a fost facturat si nu s-a aplicat taxarea inversa) iar inchirierea s-a facut cu optiunea pt. taxare.
Eu as inclina mai mult spre art.128, alin.3, lit. b), dar ma deruteaza perioada in care s-a aplicat "taxarea inversa".

Referitor la ce ceea ce a scris t.simona in primul post, poate puteti sa detaliati, deoarece eu inteleg ca preluarea dreptului de proprietate se va face printr-un executor, iar la art. 155 privind facturile +norme de aplicare se detaliaza modul in care executorul trebuie sa intocmeasca facturile in cazul executarii silite.
Aceasta situatie (executorul intocmeste facturi) si nelamurirea mea referitoare la perioada in care s-a aplicat "taxarea inversa" ma fac sa ma intreb la ce valoare se determina TVA?
Sau, daca se aplcia art. 149, atunci cum se determina TVA ajustat.
art 141, alin 2, lit f prevede care sint conditiile ca un imobil sa fie considerat nou, la numarul 4 facind referire la modernizare:
"4. o construc?ie nou? cuprinde ?i orice construc?ie transformat? astfel încât structura, natura ori destina?ia sa au fost modificate sau, în absen?a acestor modific?ri, dac? costul transform?rilor, exclusiv taxa, se ridic? la minimum 50% din valoarea de pia?? a construc?iei, exclusiv valoarea terenului, ulterior transform?rii;"

Normele prevad:
"(4) Data primei utiliz?ri a unei construcții se refer? la construcții care au suferit transform?ri de natura celor prev?zute la art. 141 alin. (2) lit. f) pct. 4 din Codul fiscal.
Prin data primei utiliz?ri se înțelege data semn?rii de c?tre beneficiar a procesului-verbal de recepție definitiv? a lucr?rilor de transformare a construcției în cauz? sau a unei p?rți a construcției.
Prin proces-verbal de recepție definitiv? se înțelege procesul-verbal de recepție la terminarea lucr?rilor, încheiat conform legislației în vigoare.
În cazul lucr?rilor de transformare în regie proprie a unei construcții sau a unei p?rți din construcție, data primei utiliz?ri a bunului dup? transformare este data documentului pe baza c?ruia este majorat? valoarea construcției sau a unei p?rți din construcție cu valoarea transform?rii respective."

In cazul executarii silite, organul de executare emite facturile, cu respectarea tuturor prevederilor Codului fiscal, inclusiv cele referitoare la activ scutite.

Avind in vedere cele de mai sus, trebuie analizat (impreuna cu organul de executare) daca se opteaza pt taxarea livrarii sau nu (in cazul in care sint indeplinite toate conditiile pt a fi considerat un imobil vechi).

Daca nu se opteaza pt taxarea livrarii, intervine ajustarea tva dedus la achizitie, cf art 149. Ajustarea se determina pt achizitie si pt fiecare modernizare in functie de termenele la care au fost executate. Tva-ul ajustat se determina in functie de val tva dedus si de termenul ramas pina la expirarea perioadei de ajustare.