Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Aprobare contracte de proiectare in Consiliu Local
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Aprobare contracte de proiectare in Consiliu Local

As dori sa stiu daca este legala supunerea spre aprobare,sub forma unei hot.de Consiliu,semnarea unor contracte de proiectare pentru studii de fezabilitate.
Precizez ca aceste contracte de proiectare au fost deja semnate de catre ordonatorul principal de credite.
In ce conditii trebuie semnate aceste contracte de proiectare(valoare)?
As mai dori sa stiu &care este cadrul legal,legislatia care permite adoptarea unei hot.de consiliu pentru aprobarea acestor contracte!
Va multumesc!
Eu stiu ca trebuie aprobati indicatorii tehnico-economici ai unei investitii (stabiliti prin studiul de fezabilitate), nu contractul de servicii (sau ce o fi el). Consiliul local aproba contracte de asociere, parteneriate public-privat, contracte de imprumut si altele asemenea (vezi art. 36 din legea 215/2001), nu contractele de achizitii publice individuale.
Va multumesc pt.raspuns!