avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor inmormantare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor inmormantare

mama mea a decedat in noiembrie 2010.era pensionata cu handicap grav.mi au spus ca ajutorul de inmormantare este ultima pensie .este adevarat???se poate cere acuma ajutor de deces???
dupa10 luni???
Cel mai recent răspuns: dianami , utilizator 21:37, 5 Septembrie 2011
Se poate. Mergeti cu certificatul de deces in original si depuneti cerere la CJPAS. Beneficiati de suma de 1011 lei.
daca era pensionara limita de varsta, trebuia luat ajutorul de la casa de pensii.
daca era doar persoana cu handicap, nu se da ajutor de inmormantare. banii pe care i-a primit pe baza certificatului de handicap nu reprezinta pensie ci indemnizatie si buget complementar care se acorda persoanelor cu handicap.
nu se da ajutor de inmormantare sau de deces, pentru persoanele care au fost doar persoane cu handicap.
unul zice ca se da si altul ca nu se da........ce sa inteleg???
Poate fi pensionar si incadrat cu un grad de handicap pentru care primeste indemnizatie suplimentara.
mama mea a decedat in noiembrie 2010.era pensionata cu handicap grav.


Art. 125. — (1) In cazul decesului asiguratului sau al pensionarului, beneficiaza de ajutor de deces o singura persoană care face dovada ca a suportat cheltuielile ocazionate de deces si care poate fi, dupa caz, sotul supravietuitor, copilul, parintele, tutorele, curatorul sau, in lipsa acestora, oricare
persoana care face aceasta dovada.
Ultima modificare: Duminică, 4 Septembrie 2011
ContSters42179, utilizator
mamymeu82:
1. Raspunsurile contradictorii sunt din cauza informatiilor incomplete date de dvs.
2. Precizati daca mama dvs. este pensionara (indiferent ce fel de pensie) adica daca are o decizie de pensionare emisa de Casa de Pensii.
3. Sau este numai persoana cu handicap si primeste o indemnizatie lunara pentru persoane cu handicap.

Alte discuții în legătură

Deces victorita89 victorita89 Buna seara as avea si eu o intrebare daca mama cum ca avea numa pensie de handicap gradu 1 grav benificiaza de ajutoru de inmormantare si daca da cam cat este ... (vezi toată discuția)
Cine primeste ajutor de inmormantare? militaruflorentina militaruflorentina Buna ziua, Va relatez pe scurt datele problemei si sper sa primesc un raspuns cat mai repede. Va multumesc anticipat. Unei persoane salariate (salariu minim ... (vezi toată discuția)
Ajutor de inmormantare nina sima nina sima cum si de unde pot abtine ajutor de deces ptr. fratele meu care in momentul decesului primea indemnizatie de boala cu grad de handicap? (vezi toată discuția)