Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor inmormantare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor inmormantare

mama mea a decedat in noiembrie 2010.era pensionata cu handicap grav.mi au spus ca ajutorul de inmormantare este ultima pensie .este adevarat???se poate cere acuma ajutor de deces???
dupa10 luni???
Se poate. Mergeti cu certificatul de deces in original si depuneti cerere la CJPAS. Beneficiati de suma de 1011 lei.
daca era pensionara limita de varsta, trebuia luat ajutorul de la casa de pensii.
daca era doar persoana cu handicap, nu se da ajutor de inmormantare. banii pe care i-a primit pe baza certificatului de handicap nu reprezinta pensie ci indemnizatie si buget complementar care se acorda persoanelor cu handicap.
nu se da ajutor de inmormantare sau de deces, pentru persoanele care au fost doar persoane cu handicap.
unul zice ca se da si altul ca nu se da........ce sa inteleg???
Poate fi pensionar si incadrat cu un grad de handicap pentru care primeste indemnizatie suplimentara.
mama mea a decedat in noiembrie 2010.era pensionata cu handicap grav.

Art. 125. — (1) In cazul decesului asiguratului sau al pensionarului, beneficiaza de ajutor de deces o singura persoană care face dovada ca a suportat cheltuielile ocazionate de deces si care poate fi, dupa caz, sotul supravietuitor, copilul, parintele, tutorele, curatorul sau, in lipsa acestora, oricare
persoana care face aceasta dovada.
ContSters42179, utilizator
mamymeu82:
1. Raspunsurile contradictorii sunt din cauza informatiilor incomplete date de dvs.
2. Precizati daca mama dvs. este pensionara (indiferent ce fel de pensie) adica daca are o decizie de pensionare emisa de Casa de Pensii.
3. Sau este numai persoana cu handicap si primeste o indemnizatie lunara pentru persoane cu handicap.