Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... deces
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

deces

Buna seara as avea si eu o intrebare daca mama cum ca avea numa pensie de handicap gradu 1 grav benificiaza de ajutoru de inmormantare si daca da cam cat este acela? multumesc
Pentru anul 2012, cuantumul ajutorului de deces in situaţia decesului unui asigurat al sistemului public de pensii -salariat, funcţionar, etc, sau al unui pensionar este de 2.117 lei
In cazul decesului unui membru al familiei asiguratului sau al pensionarului, membru de familie care nu era asigurat ori pensionar la data decesului, ajutorul de inmormantare este 1.059 lei.
1. Nu exista pensie de handicap.

2. Ori este indemnizatie de handicap ori este pensie de invaliditate.

3. Uitati-va pe cuponul cu care vin banii si spuneti ce scrie pe el.
indemnizatie de handicap
1. Nefiind pensionara sau salariata, la data decesului, nu puteti beneficia de ajutor de deces de la Casa de Pensii.

2. Incercati la Primarie pentru un ajutor de inmormantare.