Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor de inmormantare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor de inmormantare

cum si de unde pot abtine ajutor de deces ptr. fratele meu care in momentul decesului primea indemnizatie de boala cu grad de handicap?
Beneficia de drepturi de pensie de invaliditate sau de o indemnizatie de handicap?
Nu rezulta clar din mesajul postat de dumneavoastra.
florisiris, utilizator
beneficia de indemnizatie de handicap cu grad accentuat
~ Conținut șters la cerere ~
daca decedatul era pensionar invaliditate, atunci ajutorul de inmormantare il puteti ridica de la casa de pensii de care apartine, pe baza cettificatului de deces si a facturilor cu care faceti dovada suportarii chelt.de inmormantare.
am certificatul de deces si toate facturile si chitantele de cheltuieli pe numele meu, dar la casa de pensii ma cheama cu sotia sau copilul fratelui decedat