Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... conventie intre persoane fizice
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

conventie intre persoane fizice

Fiul meu si fratele meu au incheiat conventie pt. a construi si a vinde 4 case.Terenul este al lui fratele meu si ca sa fie mai simplu si autorizatia de c-tie .Investitia totala este suportat de fiul meu.In conventie este specificat ca profitul va fi 50%-50%,este redactat ,legalizat ..fiul meu a suportat toate cheltuielile ......proiect,autorizatie,tote utilitatile ect
Au vandut prima casa ,cu antreconract de vanz-cump. aici incep problemele :
fratele meu nu semneaza antrecontract pentru vanzarea urmatoarei case ,in asa fel fiul meu nu poate continua construirea urmatoarele case deja incepute (fundatie)..din cauza lipsei de bani.
Cumparatorul nu poate intabula ,numai dupa terminarea ,receptia santierului ............are dreptul sa mearga la instanta ..

cine va fi tras la raspundere pt.neterminarea santierului ? .Ce avem de facut ?
conventia intre frate si fiu este legala. Raspunderea pentru nexecutarea antecontractelor revine celor doi, respectiv frate si fiu. juridic cauza ar putea fi incadrata, pe de o parte, relatie frate/fiu, in contractul de societate civila, iar pe de alta parterelatia frate/fiu si terti in contract de antrepriza (?) sau promisiune de vanzare/cumparare. Si intr-un caz si in altul raspunderea fata de terti o au impreuna.