Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Solicitare pentru despagubiri exagerata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Solicitare pentru despagubiri exagerata

De cele mai multe ori in urma unui accident cu vatamari corporale,accidentatul cere sume foarte mari pentru a nu depune plangere penala sau pentru a-si retrage plangerea.Cu toate ca va primi despagubirile materiale si morale din partea asiguratorului ,insista si chiar te sicaneaza sa-i dai suma de bani ceruta.Pare a fi un santaj. Pot sa fac plangere in acest sens?Ce sanse de castig am?
Personal chiar v-as recomanda sa actionati in instanta un astfel de pagubit care dupa ce primeste despagubirea de la asigurator mai vrea si alte sume. Asta inseamna tendinta de castigare de foloase necuvenite.
Multumesc pentru raspuns.Revin dupa un timp mai indelungat deoarece dosarul se afla acum in instanta si cu toate ca partea vatamata a primit de la asigurator despagubiri materiale si morale mai solicita de la mine sume suplimentare motivand ca asiguratorul l-a despagubit doar 60% din pretentiile lui.Mentionez ca a incasat banii de la asigurator pentru care a semnat. Daca el nu mai poate primi bani de la mine ,ma intreb de ce avocatul lui nu-i explica aceasta sau mai mult de ce judecatorul ii cere inscrisuri si martori pentru pretentiile lui.Logic ar fi sa-i refuze cererea, atata timp cat el a fost despagubit de catre asigurator