Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... trecerea angajatilor de o firma la alta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

trecerea angajatilor de o firma la alta

Buna,
cum pot face trecerea mai multor angajati de la o firma la alta , firmele au acelasi administrator.
Cititi Legea 67 din 22 martie 2006
privind protectia drepturilor salariatilor n cazul transferului ntreprinderii, al unitatii sau al unor parti ale acestora;
si
Codul muncii Capitolul V - Protectia drepturilor salariatilor in cazul transferului intreprinderii, al unitatii sau al unor parti ale acesteia.
ContSters42179, utilizator
Prin delegare sau prin detasare. Daca vreti sa-i mutati permanent le incheiati cim pe noua societate.
RUSALIN3 a scris:

Buna,
cum pot face trecerea mai multor angajati de la o firma la alta , firmele au acelasi administrator.

Sunt mai multe variante :
1. prin asa-zisul transfer - trecerea din proprietatea cedentului in proprietatea cesionarului a unei intreprinderi, unitati sau a unor parti ale acestora, avnd ca scop continuarea activitatii principale sau secundare, indiferent daca urmareste sau nu obtinerea unui profit - prevazut de art.173 C.mun. si Legea nr.67/2006.

2. prin varianta incetarii si incheierii unor noi c.i.m. .. se inceteaza c.i.m. la un angajatir si se incheie cu aceeasi data un alt c.i.m. la celalalt angajator.

3. Delegarea si detasarea sunt cazuri de modificare temporara a locului de munca ...