Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentara

Buna ziua,

Ma numesc Roxana si am implinit de curand 18 ani.Parinti mei sunt divortati de cand aveam eu varsta de 2 ani.De atunci am ramas la mama mea.Tata-l meu nu mi-a platit niciodata pensia alimentara.Vrea sa stiu daca se mai poate primi pensia alimentara din urma sau daca voi primi ceva pensie de intretinere pana imi termin eu studiile?Va rog frumos ajutati-ma!
Daca studiati , pana la implinirea varstei de 26 de ani, instanta de judecata poate dispune obligarea tatalui dumneavoastra la plata pensiei de intretinere.

Competenta, material si teriotorial, este judecatoria in a carei raza teritoriala domiciliati dumneavoastra sau paratul , legiutorul instituind competenta teritoriala alternativa.

Mama dumneavoastra nu are calitate procesuala activa ( actiunea exercitata de aceasta va fi respinsa ca inadmisibila ).
Numai dumneavostra aveti calitate procesuala activa si justificati un interes , in vederea transarii acestui diferend.

In caz ca veti face dovada veniturilor obtinute , instanta de judecata poate stabili dreptul la pensia de intretinere in raport de venitul obtinut de catre tatal dumneavoastra,dintr-o activitate profesionala , venit ce prezinta caracter de continuitate.

( veniturile obtinute in mod sporadic nu vor fi retinute de catre instanta de judecata).

Altminteri, in lipsa unor inscrisuri care sa justifice veniturile realizate, instanta de judecata se va raporta la salariul minim pe economia nationala.

Hotararea in materie de pensie de intretinere este executorie de drept.

Succes.;)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Si pensia alimentara care nu mi-a platit-o deloc,as putea sa o mai primesc din urma?Daca am devenit majora sau doar pensia de intretinere?Ce sanse am?
Puteti merge cu hotararea la un executor judecatoresc, dar puteti executa pensia ( asa cum a fost stabilita) pe ultimii 3 ani, restul s-a prescris
Stie cineva unde gasesc cerera aceea pentru alocatie?
Dvs de ce alocatie vorbiti ? :-/