Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Bună ziua, dacă am împlinit 18 ani și sunt la un liceu sportiv cu contract, tata mai este obligat sa îmi mai plătească pensie alimentara? În vara dau bacul și vreau sa dau la facultatea de sport. Mai primesc pensie alimentara. Multumesc
Tre uie sa deschideti proces daca aveti 18 ani.
Puteti obtine pensie daca veti fi la facultate.
Buna ziua,
Daca tatal nu intelege de buna voie sa va plateasca in continuare pensia va trebui sa va adresati instantei de judecata.
Daca veti intra la o facultate la zi atunci, pana la terminarea facultatii dar nu mai mult de 26 de ani tatal va trebui sa va dea pensia de intretinere.
Daca nu va intelegeti civilizat adresti-va instantei, aveti TOT DREPTUL!
Mulțumesc. As mai avea ceva de adăugat. Problema este ca eu am contract cu FRH, unde primesc o diurna, echipament, mâncare și cazare gratuit la liceul unde sunt. Tata spune ca e venit și pot sa ma descurc și nu trebuie sa îmi mai dea pensie alimentara.
Ma poate ajuta cineva? Multumesc
Se va pronunța Instanța de judecată. După 18 ani majorul trebuie să-și dovedească starea de nevoie, și că nu poate munci deoarece este la o formă de învățământ la zi pentru continuarea studiilor.