Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Bună ziua, dacă am împlinit 18 ani și sunt la un liceu sportiv cu contract, tata mai este obligat sa îmi mai plătească pensie alimentara? În vara dau bacul și vreau sa dau la facultatea de sport. Mai primesc pensie alimentara. Multumesc
Obligatia de intretinere subzista pana la implinirea varstei de 18 ani.( aveti in vedere hotararea judecatoreasca, este mentionata varsta majoratului.).

Ulterior, intrucat sunteti major, aveti calitate procesuala activa pentru a investi instanta de judecata.( varsta majoratului va confera capacitate de exercitiu deplina, si capacitate procesuala deplina).

Prin urmare, singur va reprezentati interesele.

Daca mama dumneavoastra, spre exemplu, investeste instanta de judecata, in vederea obligarii tatalui dumneavoastra, la plata pensiei de intretinere in favoarea dumneavoastra, actiunea va fi respinsa pentru lipsa calitatii procesuale active.

Pensia de intretinere este cuvenita si majorului, cata vreme studieaza , aceasta forma de spijin financiar fiind destinata desavarsirii pregatirii educationale.

Cata vreme nu obtineti venituri, este intrunita starea de nevoie, generata de lipsa veniturilor salariale.

Daca veti munci,nu va mai fi intrunita starea de nevoie.

Asadar , prezentati in instanta o adeverinta emisa de liceul unde studiati.

Prezentati si o adeverinta emisa de ADMINISTRATIA FINANCIARA,care arata lipsa veniturilor, de oricare natura.

Succes.
Mulțumesc mult