Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRIBUTII SANATATE SI SOMAJ
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRIBUTII SANATATE SI SOMAJ

BUNA ZIUA
Vreau sa supun dezbaterii 2 probleme:
1)OUG nr. 93/2008 a introdus un nou alineat la art. 257, respectiv alin. 21, care stabileste ca in situatia in care o persoana realizeaza venituri care sunt neimpozabile, contributia se calculeaza asupra veniturilor realizate. Cu toate acestea, ordonanta de urgenta nu precizeaza la care venituri neimpozabile se refera acest nou alineat.Stie cineva la care venituri se calculeaza contributia?Aici se pot include si indemnizatiile de asigurari sociale care sunt neimpozabile,cu toate ca acestea sunt venituri de natura salariala?Adica se ia 5,5% la sumele suportate din cas?
2)la indemnizatiile suportate de asigurarile sociale se calculeaza contributia de somaj si fgcs?
Veniturile neimpozabile sunt cele prevazute de catre Codul fiscal.
Baza lunara de calcul asupra careia angajatorii au obligatia de a retine si de a vira contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj este reprezentata de venitul brut realizat lunar de persoanele asigurate obligatoriu, prin efectul legii, constituit, dupa caz, din urmatoarele elemente:
g) indemnizatiile pentru concedii, indemnizatiile pentru perioadele de incapacitate temporara de munca, suportate de unitati, conform legii, in situatia in care raporturile de munca sau de serviciu sunt suspendate pentru incapacitate temporara de munca, daca aceasta nu depaseste 30 de zile, precum si orice alte indemnizatii acordate salariatilor si suportate de unitati, potrivit legii (art.14 alin.1 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002).

Nu se includ in baza de calcul sumele reprezentand:
a) prestatiile suportate din bugetul asigurarilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de munca si boli profesionale (art.14 alin.2 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002).
Da...asa credeam si eu,insa am un program de salarizare...M...... se numeste...si calc. somajul si fgcs,astfel: venit brut-suspendare contract,adica aduna la baza(in ven brut) si indemnizatiile pt boli suportate din cas.Este un program bun,actualizat in august."Nu se includ in baza de calcul sumele reprezentand:
a) prestatiile suportate din bugetul asigurarilor sociale de stat" tocmai,ca le include...

Eu stiu de Hotararea Guvernului nr. 149/2008 pentru modificarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 174/2002, a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 126 din 18.02.2008.Poate s-a mai schinbat ceva intre timp...Desi am motive sa cred ca sunt varza consultantii de la m...

Si,totusi,cum se calculeaza exact contributia la sanatate,daca exista conc. medical suportat de firma si cas?:">
somajul , concediile medicale si concediul de crestere a copilului se considera stagiu de cotizare
mariussorin a scris:

BUNA ZIUA
Vreau sa supun dezbaterii 2 probleme:
1)OUG nr. 93/2008 a introdus un nou alineat la art. 257, respectiv alin. 21, care stabileste ca in situatia in care o persoana realizeaza venituri care sunt neimpozabile, contributia se calculeaza asupra veniturilor realizate. Cu toate acestea, ordonanta de urgenta nu precizeaza la care venituri neimpozabile se refera acest nou alineat.Stie cineva la care venituri se calculeaza contributia?Aici se pot include si indemnizatiile de asigurari sociale care sunt neimpozabile,cu toate ca acestea sunt venituri de natura salariala?Adica se ia 5,5% la sumele suportate din cas?
2)la indemnizatiile suportate de asigurarile sociale se calculeaza contributia de somaj si fgcs?

Veniturile neimpozabile sunt acelea care sunt reglementate si de Legea nr.448/2006, republicata. S-a facut putin "tam-tam" pe aceasta tema in sensul ca, persoanele cu handicap care realizeaza asemenea venituri( mai ales nevazatori incadrati in grad de handicap grav) li se va impozita acest venit, si asa insuficient.