avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu medical

Buna ziua . Va rog frumos sa-mi spuneti daca se calculeaza si se vireaza contributie somaj (0.5%) pentru concediu medical platit din FNUASS .Va rog frumos sa-mi indicati si baza legala .multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Angela D , Consultant resurse umane 21:30, 15 Februarie 2010
Din concediul medical se retine doar CAS aplicat la salariul minim pe economie: 600 x 10,5% = 63 lei, proportional cu numarul de zile de c.m. Va doresc sanatate!
cili1959 a scris:

Buna ziua . Va rog frumos sa-mi spuneti daca se calculeaza si se vireaza contributie somaj (0.5%) pentru concediu medical platit din FNUASS .Va rog frumos sa-mi indicati si baza legala .multumesc frumos!


Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj
si stimularea ocuparii fortei de munca
- Art. 26. - Angajatorii au obligaţia de a plăti lunar o contribuţie la bugetul asigurărilor pentru şomaj, a cărei cotă se aplică asupra sumei veniturilor care constituie baza de calcul a contribuţiei individuale la bugetul asigurărilor pentru şomaj, conform art. 27 alin. (1).
Art. 27. - (1) Angajatorii au obligaţia de a reţine şi de a vira lunar contribuţia individuală la bugetul asigurărilor pentru şomaj, a cărei cotă se aplică asupra bazei lunare de calcul, reprezentată de venitul brut realizat lunar, în situaţia persoanelor asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevăzute la art. 19

Norme L 76/2002 -Art. 13. - Fondul total de salarii brute lunare prevazut la art. 26 alin. (1)din lege, realizate de asiguratii mentionati la art. 19 din lege, include:
a) salariile de baza;
b) indemnizatiile, ca unica forma de remunerare a activitatii;
c) salariile de baza aferente personalului roman trimis in misiune
permanenta in strainatate, corespunzatoare functiilor in care persoanele
respective sunt incadrate in tara;
d) sporurile, adaosurile si indemnizatiile;
e) salariile de merit;
f) sumele realizate prin plata cu ora, garzile, indemnizatiile clinice;
g) stimulentele si premiile de orice fel care se platesc din fondul de
salarii;
h) indemnizatiile pentru concediul de odihna;
i) indemnizatiile pentru perioadele de incapacitate temporara de munca,
suportate de unitati, conform legii, din fondul de salarii;
j) drepturile banesti platite din fondul de salarii angajatilor cu conventie
civila de prestari de servicii, cu exceptia cazului in care acestia au incheiat
si un contract individual de munca;
k) alte sume platite din fondul de salarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributie somaj anne_david anne_david Buna ziua, Contribitia la somaj se aplica la salariul tarifar sau la venit brut realizat? Care este baza legala? (vezi toată discuția)
Angajarea unui pensionar Dana Salomia Dana Salomia Am si eu nevoie de ajutor. Am o angajata care este pensionara pe caz de boala, gradul III de invaliditate. Este angajata cu 4 ore / zi. Vreau sa stiu daca ii ... (vezi toată discuția)
Contributie somaj pentru concedii medicale elyss elyss Buna ziua Va rog sa ma lamuriti daca pentru concediile medicale platite din FNUASS se retine somaj. Stiu ca se retine doar pentru concediile medicale ... (vezi toată discuția)