Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu medical

Buna ziua . Va rog frumos sa-mi spuneti daca se calculeaza si se vireaza contributie somaj (0.5%) pentru concediu medical platit din FNUASS .Va rog frumos sa-mi indicati si baza legala .multumesc frumos!
Din concediul medical se retine doar CAS aplicat la salariul minim pe economie: 600 x 10,5% = 63 lei, proportional cu numarul de zile de c.m. Va doresc sanatate!
cili1959 a scris:

Buna ziua . Va rog frumos sa-mi spuneti daca se calculeaza si se vireaza contributie somaj (0.5%) pentru concediu medical platit din FNUASS .Va rog frumos sa-mi indicati si baza legala .multumesc frumos!

Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj
si stimularea ocuparii fortei de munca
- Art. 26. - Angajatorii au obligaţia de a plăti lunar o contribuţie la bugetul asigurărilor pentru şomaj, a cărei cotă se aplică asupra sumei veniturilor care constituie baza de calcul a contribuţiei individuale la bugetul asigurărilor pentru şomaj, conform art. 27 alin. (1).
Art. 27. - (1) Angajatorii au obligaţia de a reţine şi de a vira lunar contribuţia individuală la bugetul asigurărilor pentru şomaj, a cărei cotă se aplică asupra bazei lunare de calcul, reprezentată de venitul brut realizat lunar, în situaţia persoanelor asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevăzute la art. 19

Norme L 76/2002 -Art. 13. - Fondul total de salarii brute lunare prevazut la art. 26 alin. (1)din lege, realizate de asiguratii mentionati la art. 19 din lege, include:
a) salariile de baza;
b) indemnizatiile, ca unica forma de remunerare a activitatii;
c) salariile de baza aferente personalului roman trimis in misiune
permanenta in strainatate, corespunzatoare functiilor in care persoanele
respective sunt incadrate in tara;
d) sporurile, adaosurile si indemnizatiile;
e) salariile de merit;
f) sumele realizate prin plata cu ora, garzile, indemnizatiile clinice;
g) stimulentele si premiile de orice fel care se platesc din fondul de
salarii;
h) indemnizatiile pentru concediul de odihna;
i) indemnizatiile pentru perioadele de incapacitate temporara de munca,
suportate de unitati, conform legii, din fondul de salarii;
j) drepturile banesti platite din fondul de salarii angajatilor cu conventie
civila de prestari de servicii, cu exceptia cazului in care acestia au incheiat
si un contract individual de munca;
k) alte sume platite din fondul de salarii.