Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Braconaj sau nu?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Braconaj sau nu?

Este considerata infractiune de braconaj fapta vanatorului posesor de permis de vanatoare si autorizatie de vanatoare colectiva daca inscrie in procesul verbal de recoltare un numar mai mare de exemplare vanat recoltate decat cel aprobat prin autorizatie? De exemplu este membru vanator la o AJVPS i se elibereaza autorizatie prin care se aproba recoltarea a 5 gugustiuci, dar el recolteaza 10. Ce fapta i se retine, incadrarea juridica, cine trebuie sa se constituie parte civila si ce masuri legale trebuie luate. Va multumesc si astept raspuns.
Art. 39. – n scopul exercitrii vntorii n condiii de etic vntoreasc, de protecie a faunei de interes cinegetic, sunt interzise:
a) depirea cotei de recolt aprobate la nivel de gestionar;
b) depirea numrului de piese aprobate pentru recolt/vntor/zi de vntoare;

Art. 42. – (1) Constituie infraciune de braconaj i se pedepsete cu nchisoare de la 3 la 7 ani sau cu amend de la 5.000 lei la 25.000 lei:
a) vntoarea fr permis i fr autorizaie de vntoare legal;
b) vntoarea prin folosirea ogarilor sau a metiilor de ogari;
c) emiterea de autorizaii de vntoare prin care se depete cota de recolt aprobat pentru fiecare gestionar;
d) vnarea speciilor de vnat strict protejate n alte condiii dect cele legale;
e) vntoarea n zonele de conservare special ale parcurilor naturale;
f) vntoarea n rezervaiile de tip faunistic a speciilor care fac obiectul proteciei n aria natural protejat;
g) vntoarea n ariile de protecie special avifaunistic i n ariile speciale de conservare constituite n baza directivelor Uniunii Europene, precum i n celelalte arii naturale protejate de interes naional, altele dect cele aflate n categoriile pe suprafeele crora nu se constituie fonduri de vntoare, fr respectarea tuturor prevederilor referitoare la vntoare, cuprinse n planurile de management i/sau n regulamentele acestora;
h) urmrirea vnatului rnit pe alt fond de vntoare, fr acordul gestionarului acestuia, ori trecerea pe un asemenea fond, cu arma de vntoare, n afara cilor de comunicaie;
i) vntoarea pe alt fond de vntoare dect cel pe care vntorul este autorizat s vneze;
j) vnarea n afara perioadelor n care este permis vntoarea la specia respectiv, conform anexelor nr. 1 i 2;
k) vntoarea prin utilizarea pe timp de noapte a autovehiculelor sau a dispozitivelor care permit ochirea i tragerea pe ntuneric;
l) vntoarea din elicopter, precum i din ambarcaiuni cu motor n micare;
m) vntoarea prin utilizarea substanelor chimice toxice folosite n combaterea duntorilor vegetali i animali ai culturilor agricole i/sau silvice, ce provoac intoxicarea sau moartea faunei de interes cinegetic;
n) vnarea urilor la nad i/sau la brlog, fr aprobarea administratorului i a autoritii publice centrale care rspunde de protecia mediului;
o) vnarea puilor nezburtori ai psrilor de interes cinegetic;
p) vntoarea cu exemplare de oimi, altfel dect prevede legea special;
q) vntoarea prin utilizarea curentului electric, a explozibililor, a otrvurilor, a narcoticelor, a aparaturii electronice cap