avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1072 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... A PARTICIPAT LA VANATOARE FARA A FI TRECUT PE ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

A PARTICIPAT LA VANATOARE FARA A FI TRECUT PE AUTORIZATIE DE GRUP

Urmatoarea speta cauta un raspuns.
In cadrul unei vanatori cu autorizatie pentru grup restrans a participat si un vanator care nu era trecut in autorizatie, dar a fost trecut in procesul verbal incheiat in urma vanatorii intrucat a impuscat niste rate. Acum s-a trezit reclamat la politie pentru fapta de BRACONAJ CINEGETIC
Poate fi reala o asemenea vinovatie, dat fiind faptul ca este vanator si a fost luat la vanatoare de colegii sai ?
Cel mai recent răspuns: bukinst , utilizator 17:18, 23 Aprilie 2009
E necesara autorizatia...:stunned::stunned:
Ultima modificare: Luni, 20 Aprilie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Din ce motive nu ati fost trecut pe acea autorizatie? Dintr-o eroare?

In orice caz dvs trebuie sa sustineti, ca atunci cand ati particiat la vanatoare erati ferm convins ca sunteti trecut pe acea autorizatie de grup motiv si pentru care ati fost consemnat pe acel proces verbal la sfarsit.

Avand in vedere circumstantele, nu cred ca o sa patiti nimic. Mai ales daca nu-ati incalcat si alte prevederi din legea 103/1996. (vanat specii protejate, in afara sezonului, folosit otrava, ogari, etc.)
Daca avea permis de vanatoare si n-a fost trecut pe autorizatie dintr-o eroare, nu vad ce s-ar intampla asa dramatic.
o_mores a scris:

Din ce motive nu ati fost trecut pe acea autorizatie? Dintr-o eroare?

In orice caz dvs trebuie sa sustineti, ca atunci cand ati particiat la vanatoare erati ferm convins ca sunteti trecut pe acea autorizatie de grup motiv si pentru care ati fost consemnat pe acel proces verbal la sfarsit.

Avand in vedere circumstantele, nu cred ca o sa patiti nimic. Mai ales daca nu-ati incalcat si alte prevederi din legea 103/1996. (vanat specii protejate, in afara sezonului, folosit otrava, ogari, etc.)


S-a incercat aceasta ipoteza dar nu a avut nici asigurarea de accidente si a lipsit de la vanatoare titularul autorizatiei. Acum e amenintat cu 3 ani de puscarie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Câine împușcat de indivizi aflați la braconaj, care încearcă să-și mușamalizeze faptele. căror organe mă pot adresa ca să nu rămână nepedepsiți? CristianaMarinela CristianaMarinela Buna seara! In data de 30.12.2017 cainele meu, rasa Ogar englez s-a speriat din cauza petardelor care s-au dat pe strada pe care locuiesc si a plecat de acasa ... (vezi toată discuția)
Braconaj sau nu? casandralin casandralin Este considerata infractiune de braconaj fapta vanatorului posesor de permis de vanatoare si autorizatie de vanatoare colectiva daca inscrie in procesul ... (vezi toată discuția)
Impuscarea unei persoana care imi incalca proprietatea privata andoseg2 andoseg2 Buna ziua, Daca detin terenuri agricole iar persoane necunoscute patrund pe terenurile mele si fura , pot sa le impusc ? Voi fi tras la raspundere pentru ... (vezi toată discuția)