Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... A PARTICIPAT LA VANATOARE FARA A FI TRECUT PE ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

A PARTICIPAT LA VANATOARE FARA A FI TRECUT PE AUTORIZATIE DE GRUP

Urmatoarea speta cauta un raspuns.
In cadrul unei vanatori cu autorizatie pentru grup restrans a participat si un vanator care nu era trecut in autorizatie, dar a fost trecut in procesul verbal incheiat in urma vanatorii intrucat a impuscat niste rate. Acum s-a trezit reclamat la politie pentru fapta de BRACONAJ CINEGETIC
Poate fi reala o asemenea vinovatie, dat fiind faptul ca este vanator si a fost luat la vanatoare de colegii sai ?
E necesara autorizatia...:stunned::stunned:
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Din ce motive nu ati fost trecut pe acea autorizatie? Dintr-o eroare?

In orice caz dvs trebuie sa sustineti, ca atunci cand ati particiat la vanatoare erati ferm convins ca sunteti trecut pe acea autorizatie de grup motiv si pentru care ati fost consemnat pe acel proces verbal la sfarsit.

Avand in vedere circumstantele, nu cred ca o sa patiti nimic. Mai ales daca nu-ati incalcat si alte prevederi din legea 103/1996. (vanat specii protejate, in afara sezonului, folosit otrava, ogari, etc.)
Daca avea permis de vanatoare si n-a fost trecut pe autorizatie dintr-o eroare, nu vad ce s-ar intampla asa dramatic.
o_mores a scris:

Din ce motive nu ati fost trecut pe acea autorizatie? Dintr-o eroare?

In orice caz dvs trebuie sa sustineti, ca atunci cand ati particiat la vanatoare erati ferm convins ca sunteti trecut pe acea autorizatie de grup motiv si pentru care ati fost consemnat pe acel proces verbal la sfarsit.

Avand in vedere circumstantele, nu cred ca o sa patiti nimic. Mai ales daca nu-ati incalcat si alte prevederi din legea 103/1996. (vanat specii protejate, in afara sezonului, folosit otrava, ogari, etc.)

S-a incercat aceasta ipoteza dar nu a avut nici asigurarea de accidente si a lipsit de la vanatoare titularul autorizatiei. Acum e amenintat cu 3 ani de puscarie.