Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxa autorizare constructii
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxa autorizare constructii

Buna ziua! Am un client care vrea sa construiasca in aceeasi curte doua cladiri, ambele cu destinatia locuinta. Dupa parerea mea, ar trebui platit acelasi procent la primarie pentru taxa de autorizare (0,5% din valoarea de deviz pentru constructii de locuinte), dumnealor insista ca cea de-a doua constructie sa fie anexa si sa se plateasca 1% din valoare. Este corect asa? Multumesc!
Nu este corect asa, destinatia constructiei nefiind stabilita de primarie! In acelasi timp, proiectantul ar trebui sa prevada si el, in mod clar, tipul constructiei proiectate, ca fiind siavind destinatia de locuinta.
ContSters36411, utilizator
Exact asa am si facut, pana la urma au inteles la primarie