Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA AUTOUTILITARA DIN GERMANIA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

AUTOUTILITARA DIN GERMANIA

Am cumparat din Germania o autoutilitara in data de 30.08.2011 pe carre a platit-o cu bani cash,pe baza de factura.In factura este trecuta suma totala,fara tva.Ma poate
ajuta cineva ce pasi trebuie sa urmez ca sa fiu in legalitate? Adica:
1.Trebuie declarata la fisc?D 390? Pana cand?
2.Inteleg ca cursul leu - euro este cel din factura?
3.In decontul tva pe luna august la ce randuri se trece aceasta achizitie?
Buna seara,
Sa inteleg ca dv. intentionati sa treceti aceasta autoutilitara pe firma, chiar daca e cumparata pe persoana fizica si sa va scadeti cu ea in contabilitate????
Daca raspunsul este da, atunci nu puteti face acest lucru.
Singurul lucru pe care puteti sa il faceti si sa utilizati autout. este sa faceti un contract de comodat intre persoana fizica (proprietar) si firma; asta pentru a va putea opera in contabilitate bonuri de coarburanti, deconturi ale RCA, etc...
Cat despre TVA, e posibil sa nu fie necesar sa fi fost trecut deoarece , fostul proprietar era o persoana fizica sau o pers. juridica neplatitoare de TVA...
Cu respect,
daca furnizorul v-a facturat fara tva, inseamna ca i-ati comunicat un cod valid tva intracomunitar.
in aceste conditii va trebui sa raportati achizitia intracomunitara in decl. 390 pana pe data de 15 septembrie 2011.
in contabilitate veti inregistra taxare inversa, baza impozabila calculandu-se la cursul din ziua facturarii.
in decontul de tva operatiunea se declara la rd. 5, 5.1 si 17, 17.1

daca firma dvs. este platitoare de tva trimestrial, aceasta achizitie va schimba perioada fiscala si va trebui sa depuneti deconturi lunar, incepand cu luna septembrie.
1. Nu se declara la fisc ci doar in D390 pana la 15/09/2011.

2. Cursul la care se declara in D390 si se inregistreaza in contabilitate este cel al BNR din ziua facturarii.

3. Randurile 5 si 5.1 cu corespondente 17 si 17.1