avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendarea contractului de munca pentru crestere ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendarea contractului de munca pentru crestere copil pana la 2 ani

Buna seara ,

Am o suspendare de contract individual de munca pentru intrare in concediu crestere copil. Cum se introduce aceasta situatie in REVISAL dupa noul cod ?...sau nu se inregistreaza ???

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:40, 1 Septembrie 2011
1. Operatia permite suspendarea unui contract deja adaugat in cadrul aplicatiei
Operatia de suspendare se poate face apeland butonul "Suspendare" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Contracte", subsectiunea "Suspendare".

2. Se selecteaza din lista contractul care se doreste a fi suspendat si se apasa butonul "Continuare > >".

3. In ecran se completeaza urmatoarele informatii:
- Temei suspendare: se selecteaza din lista de valori predefinite temeiul legal de suspedare a contractului
- Data inceput suspendare: se selecteaza din controlul de data calendaristica data de inceput a suspendarii contratului
- Data sfarsit suspendare: se selecteaza din controlul de data calendaristica data de sfarsit a suspendarii contractului
- Alte detalii: se completeaza cu alte detalii referitoare la suspendarea contractului

4. apoi se da salveaza si dupa care se va genera fisierul pentru export.
Este foarte posibil sa avem o versiune mai veche a revisalului....la rubrica despre contractul de munca, la modificari nu apare suspendare de contract....in acest caz ce a-si putea face ????
Ceea ce am postat este pentru varianta noua a REVISALUL-ului ..5.0.6 pe care ar trebui sa incepeti s-o folositi.
O gasiti aici
[ link extern ] /

Varianta veche nu are aceasa optiune de completare si transmitere a REVISAL-ului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare revisal cristida cristida cum se inregistreaza in noul revisal persoanele aflate in CIC (concediu ingrijire copil) (vezi toată discuția)
Cfs si revisalul 22.08.2009 22.08.2009 As dori sa stiu daca concedile fara salar se opereaza in revisal si unde (vezi toată discuția)
Inregistrare in revisal prelungire detasare. GrosuMaria GrosuMaria Am un salariat detasat din 2014.Acum doresc prelungirea detasarii si nu stiu cum s-o fac (trebuia sa-l comunic din martie cu prelungirea detasarii). Daca merg ... (vezi toată discuția)