Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca part-time
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca part-time

Buna seara,numele meu este Sorin si detin o societate comerciala cu activitate in sectorul comertului.Doresc sa angajez 2 persoane in sistem part-time pentru a face unele promotii.As fii interesat daca ma poate ajuta cineva cu un astfel de draft- contract de munca.Va multumesc!
soszo, utilizator
natalias_111 a scris:

Buna ziua
As dori o lamurire: contractul de munca a fost modificat in CM cu timp partial (4 ore/zi), cu acordul salariatului.
In aceste conditii numarul de zile de concediu de odihna se diminueaza in raport cu numarul de ore lucrate?
Multumesc

Da.
Ca si temei legal, la c.i.m. cu timp partial de 4 ore pe zi se aplica prevederile Codului muncii
Art. 140.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută in contractul individual de muncă şi se acordă proporţional cu activitatea prestată intr-un an calendaristic.
Salariatul încadrat cu contract de muncă cu timp parţial se bucură de drepturile salariaţilor cu normă întreagă, în condiţiile prevăzute de lege şi de contractele colective de muncă aplicabile. Drepturile salariale se acordă proporţional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.
Prin urmare, CO pentru un salariat cu c.i.m. cu timp partial este de minim 21 de zile lucratoare potrivit CCMN.
Si un salariat cu 8 ore pe zi si unul cu 4 sau 2 ore pe zi beneficiaza de acelasi numar de zile de concediu de odihna.
Si ete normal acest lucru: el alucrat 2 ore pe zi si tot 2 ore sta in CO, restu de 6 ore este timpul lui liber.
De altfel, vedeti ca art.140(4) din Codul muncii a fost abrogat prin OUG nr.65/2005:
Art. 140. - (1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte prin contractul colectiv de muncă
aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
(3) Sărbătorile legale în care nu se lucrează, precum şi zilele libere plătite stabilite prin contractul
colectiv de muncă aplicabil nu sunt incluse în durata concediului de odihnă anual.
(4) Durata concediului de odihnă anual pentru salariaţii cu contract individual de munca cu timp
parţial se acordă proporţional cu timpul efectiv lucrat. (Abrogat de O.U.G. nr. 65/2005)
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.