Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca part-time
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca part-time

Buna seara,numele meu este Sorin si detin o societate comerciala cu activitate in sectorul comertului.Doresc sa angajez 2 persoane in sistem part-time pentru a face unele promotii.As fii interesat daca ma poate ajuta cineva cu un astfel de draft- contract de munca.Va multumesc!
soszo, utilizator
natalias_111 a scris:

Buna ziua
As dori o lamurire: contractul de munca a fost modificat in CM cu timp partial (4 ore/zi), cu acordul salariatului.
In aceste conditii numarul de zile de concediu de odihna se diminueaza in raport cu numarul de ore lucrate?
Multumesc

Nr. zilelor de c.o. este acelasi ca si pentru norma intreaga, adica 21 zile, el primeste indemnizatia de c.o. aferenta timpului partial ( adica pentru 4 ore)
Indiferent ca programul este de 8 ore sau de 4 ore/zi durata co este de minim 21 de zile.
Bună ziua
Un angajat ca asistent personal pentru îngrijirea unei persoane cu handicap (copilul său) are contract de muncă încheiat la Primărie cu 8 ore/zi. Poate să mai lucreze şi în altă parte în timpul liber ptr că are mare nevoie de bani pentru terapia copilului?
Dacă răspunsul este afirmativ:
-Trebuie stipulate ceva clauze în contractul part time?
- Poate Primăria să conteste un asemenea contract sau să rezilieze contractul ca asistent personal?
- Trebuie notificat undeva despre încheierea unui asemenea contract (Primărie, ANPH)?
- Menţionaţi, vă rog, orice alte lămuriri consideraţi că sunt necesare într-un asemenea caz.
Mulţumesc anticipat pentru răspunsuri!
Sănătate multă tuturor!
Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea, exceptie facand situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.
Vă mulţumesc pentru răspunsul prompt.
ªtiţi cumva dacă postul de asistent personal al unei persoane cu handicap prezintă un asemenea risc de incompatibilitate?
La celelalte întrebări ce răspunsuri îmi puteţi oferi?
Sănătate vă doresc!