Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii ACORDARE SOMAJ PENTRU CONTRACT DETERMINAT
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

ACORDARE SOMAJ PENTRU CONTRACT DETERMINAT

am un angajat care are contract de munca pe perioada determinata si intrebarea mea este daca il pot trimite la somaj ??????????
Da. Nu este necesar sa ii desfaceti contractul cu art. 61 lit a, este suficient incetarea contractului pe perioada determinata (art. 56 lit i), insa salariatul trebuie sa fi lucrat 12 luni in utlimii 2 ani
Nicoleta Talpiga a scris:

am un angajat care are contract de munca pe perioada determinata si intrebarea mea este daca il pot trimite la somaj ??????????

Daca nu se mai doreste prelungirea duratei c.i.m., atunci acesta va inceta de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat, fapt ce-i da posibilitatea fostului salariat sa beneficieze de somaj, dar numai daca indeplineste si conditia stagiului minim de cotizare - minim 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii.