avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1693 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii ACORDARE SOMAJ PENTRU CONTRACT DETERMINAT
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

ACORDARE SOMAJ PENTRU CONTRACT DETERMINAT

am un angajat care are contract de munca pe perioada determinata si intrebarea mea este daca il pot trimite la somaj ??????????
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:41, 3 Septembrie 2011
Da. Nu este necesar sa ii desfaceti contractul cu art. 61 lit a, este suficient incetarea contractului pe perioada determinata (art. 56 lit i), insa salariatul trebuie sa fi lucrat 12 luni in utlimii 2 ani
Nicoleta Talpiga a scris:

am un angajat care are contract de munca pe perioada determinata si intrebarea mea este daca il pot trimite la somaj ??????????


Daca nu se mai doreste prelungirea duratei c.i.m., atunci acesta va inceta de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat, fapt ce-i da posibilitatea fostului salariat sa beneficieze de somaj, dar numai daca indeplineste si conditia stagiului minim de cotizare - minim 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj pentru angajat cu contract de munca pe perioada determinata prest prest Buna ziua. Un angajat care a avut contract de munca pe o perioada determinata de 1an,poate beneficia de somaj? Multumesc. (vezi toată discuția)
Contract de munca cu perioada determinata si concediu de crestere copil Anad5 Anad5 Buna ziua, Am si eu o speta : in mai 2013 m-am angajat cu contract de munca pe perioada determinata pana in decembrie 2016. in luna septembrie 2016 am ramas ... (vezi toată discuția)
Pot sa primesc indemnizatie de somaj? allxxx73 allxxx73 Am lucrat 1 an la un angajator, dupa care am plecat la alta firma. La noua firma, la angajare mi s-a spus ca o sa am contract pe perioada determinata o luna ... (vezi toată discuția)