avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1013 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa parcare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa parcare

În Craiova, s-a votat în Consiliul Local o taxa de parcare, de o zi, o saptamâna, o lună şi pe an pentru toate masinile indiferent de judetul sau tara unde sunt inregistrate. Eu am masina cu nr. de Teleorman. Nu au anunţuri la nici o intrare în Craiova, s-a scris ceva în ziare, dar dacă vii o zi cu treburi în oraş nu citeşti presa.
Este legală şi poate fi aplicată de poliţia comunitară?
Dacă îmi pune amenda în parbriz unde trebuie să o plătesc?
Cum ajunge în bugetul primăriei dacă eu o plătesc în Alexandria?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 11:51, 2 Septembrie 2011
Amenda se achita in baza PV si ajunge la bugetul local
Dupa achitarea amenzii va revine obligatia ca originalul dovezii de plata sa o comunicati unitatii emitente a PV
Pentru a indeparta situatii neplacute ulterioare,este de preferat sa realizati copie a dovezii de plata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna, am primit in parbriz o invitatie de la politia comunitara ... vedo vedo Buna, am primit in parbriz o invitatie de la Politia Comunitara de a ridica PV de contraventie pt parcare neregulamentara, pe care nu m-am dus sa o ridic. ... (vezi toată discuția)
Invitatie politia locala UnUtilizat0r UnUtilizat0r Buna ziua/seara. Am primit o invitatie la Politia locala in parbrizul masinii pentru parcare neregulamentara. Tin sa precizez ca invitatia este pentru data de ... (vezi toată discuția)
Amenda parcare ElenaBIE ElenaBIE Buna ziua, Am primit recent o amenda pentru parcare pe spatiul verde dar eu eram numai cu roata din fata pe asa zisul spatiu verde si eram aliniata cu ... (vezi toată discuția)