avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu Crestere Copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu Crestere Copil

Buna ziua! Ma numesc Adina si am o intrebare.In 2 mai 2011 am ramas fara serviciu datorita disponibilizarii dupa 4 ani de lucru . In data de 17 iunie 2011 m-am reangajat la o alta firma pe perioada nedeterminata de timp. De o luna si jumatate am aflat ca sunt insarcinata . Intrebarea mea este ce drepturi am referitoare la concediul prenatal si concediul ptr intretinerea copilului daca intre cele 2 locuri de munca apare aceasta intrerupere de o luna si 15 zile ? Mentionez ca ar trebui sa nasc undeva la inceputul lunii martie .
Cel mai recent răspuns: AdinaTurcu , utilizator 17:25, 2 Septembrie 2011
In luna mai am avut venit ptr 2 zile lucrate si anume 125 ron brut si in luna iunie am avut aprox 820 ron venit brut .Se iau in considerare ?
Da, se iau in considerare si aceste venituri ... astfel ca , potrivit art.4 din OUG nr.111/2010 : (1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6), considerate luna intreaga.
(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).
(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).
.....

In acest sens , cred ca veti beneficia de indemnizatia pentru CCC.
AdinaTurcu:
1. Veti beneficia de CCC deoarece sunt luate in calcul si fractiunile de luna.
2. Iata ce spune OUG 111/2010:
Art. 4
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6), considerate luna intreaga.

(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).

(4) In situatia in care nasterea copilului se produce inainte de termen, perioada prevazuta la art. 2 alin. (1) se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate.
Multumesc!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pentru obtinerea indemnizatiei de crestere a copilului DANIELA90 DANIELA90 buna dimineata. data probabila la care o sa nasc este martie 2014,tot in aceasta luna fac 12 luni de cotizare a darilor catre stat.problema este ca eu in ... (vezi toată discuția)
Nu stiu daca iau indemnizatie deea2 deea2 buna ziua ,sunt insarcinata din 5 mai lucrez am avut intreruperi 10 zile .urmeaza sa nasc in martie pe 20 2017 .am mai lucrat si in trecut dar am intreruperi ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil bobolotionel bobolotionel daca am fost angajat in din 15 07 2015 si sotia naste in iunie 2016 am dreptul la concediu de crestere al copilului? (vezi toată discuția)