Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu Crestere Copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu Crestere Copil

Buna ziua! Ma numesc Adina si am o intrebare.In 2 mai 2011 am ramas fara serviciu datorita disponibilizarii dupa 4 ani de lucru . In data de 17 iunie 2011 m-am reangajat la o alta firma pe perioada nedeterminata de timp. De o luna si jumatate am aflat ca sunt insarcinata . Intrebarea mea este ce drepturi am referitoare la concediul prenatal si concediul ptr intretinerea copilului daca intre cele 2 locuri de munca apare aceasta intrerupere de o luna si 15 zile ? Mentionez ca ar trebui sa nasc undeva la inceputul lunii martie .
In luna mai am avut venit ptr 2 zile lucrate si anume 125 ron brut si in luna iunie am avut aprox 820 ron venit brut .Se iau in considerare ?
Da, se iau in considerare si aceste venituri ... astfel ca , potrivit art.4 din OUG nr.111/2010 : (1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6), considerate luna intreaga.
(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).
(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).
.....

In acest sens , cred ca veti beneficia de indemnizatia pentru CCC.
AdinaTurcu:
1. Veti beneficia de CCC deoarece sunt luate in calcul si fractiunile de luna.
2. Iata ce spune OUG 111/2010:
Art. 4
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6), considerate luna intreaga.

(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).

(4) In situatia in care nasterea copilului se produce inainte de termen, perioada prevazuta la art. 2 alin. (1) se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate.
Multumesc!!