Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... traficant de canabis
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

traficant de canabis

Buna ziua! Am o problema cu un prieten care facea trafic de canabis si as vrea sa va intreb ce sanse ar avea sa iasa cu suspendare?....El a fost prins cu 160 de grame de canabis (o floare de canabis in casa si pungute cu canabis= 160 de grame) i s-a dat 29 de zile de arest preventiv...am facut recurs...s-a respins....am facut cerere pentru control judiciar...s-a respins...iar acum asteptam recursul.....tin sa mentionez ca este la prima fapta (are doar o amenda administrativa)....iar intrebarea mea este daca are sanse sa i-a pedeapsa cu suspendare?multumesc
are sansa sa ia pedeapsa cu suspendare,deasemenea isi poate diminua pedeapsa la jumatate daca denunta distribuitorul sau un alt comerciant de substante interzise asa cum sunt prevederile legale[presupunand ca e la prima fapta de acest gen si nu recidivist]
depinde de mai multi factori,... nefiind un drog de mare risc, inclin sa cred ca se poate!
Mie imi pare cam mare cantitatea...si cam este un mic traficant in toata regula...

Pot insa exista sanse la suspendare...
Nu chiar mari dar sanse exista...
dar a declarat ca acele plante le-a luat de pe camp si-a recunoscut vina
Cantitatea est marisoara...
Trebuie vazut dosarul pt ca altfel nu se stie ce indica probele...