Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sanctiune disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sanctiune disciplinara

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati sa aflu daca o sanctiune disciplinara esta perfect valabila in cazul in care a fost aplicata inainte de a primi decizia prin posta? Intreb acest lucru pentru ca am refuzat sa semnez decizia de sanctionare si totusi salariul mi-a fost diminuat.
Codul Muncii - Legea 53/2003 referitor la sanctiunile disciplinare aplicabile spune clar ca fara efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile nu poate fi dispusa nici o sanctiune . Deci a fost efectuata o cercetare disciplinara prealabila la care aveati dreptul sa fiti asistat de catre un aparator.
Referitor la admiterea ei si la ce trebuie sa cuprinda obligatoriu:Art. 268. [decizia de sancţionare: termen, conţinut, comunicare]
(1) Angajatorul dispune aplicarea sancţiunii disciplinare printr-o decizie emisă în formă scrisă, în termen de 30 de zile calendaristice de la data luării la cunoştinţă despre săvârşirea abaterii disciplinare, dar nu mai târziu de 6 luni de la data săvârşirii faptei.
(2) Sub sancţiunea nulităţii absolute, în decizie se cuprind în mod obligatoriu:
a) descrierea faptei care constituie abatere disciplinară;
b) precizarea prevederilor din statutul de personal, regulamentul intern sau contractul colectiv de muncă aplicabil, care au fost încălcate de salariat;
c) motivele pentru care au fost înlăturate apărările formulate de salariat în timpul cercetării disciplinare prealabile sau motivele pentru care, în condiţiile prevăzute la art. 267 alin. (3), nu a fost efectuată cercetarea;
d) temeiul de drept în baza căruia sancţiunea disciplinară se aplică;
e) termenul în care sancţiunea poate fi contestată;
f) instanţa competentă la care sancţiunea poate fi contestată.
(3) Decizia de sancţionare se comunică salariatului în cel mult 5 zile calendaristice de la data emiterii şi produce efecte de la data comunicării.
(4) Comunicarea se predă personal salariatului, cu semnătură de primire, ori, în caz de refuz al primirii, prin scrisoare recomandată, la domiciliul sau reşedinţa comunicată de acesta.
(5) Decizia de sancţionare poate fi contestată de salariat la instanţele judecătoreşti competente în termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicării.
Daca sanctiunea disciplinara v-a fost data in urma efectuarii cercetarii disciplinare conform legii, atunci nesemnarea deciziei de sanctionare de catre dvs. nu are relevanta, deoarece prin semnare dvs, doar luati la cunostiinta de masura data de angajator, luare la cunostiinta prin semnatura sau prin comunicare prin posta.
Daca insa nu ati fost cercetata disciplinar, orice sanctiune disciplinara care v-a fost data de angajator este nula de drept.
ART.75. (1) Sub sanctiunea nulitatii absolute, nici o sanctiune nu poate fi dispusa mai
inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile. extrs din CCM unic la nivel national aplicabil tuturor salariatilor din sectorul privat.
Da, asa este, este irelevant daca am semnat sau nu. Ce imi puteti spune insa de faptul ca nu am fost convocat in scris si ca nu mi s-a prezentat descrierea faptei decat la genul: "uite un e-mail de la seful tau, e considerat anexa 1 dar nu pot sa ti-o dau, asta ramane la noi" Mentionez ca nu exista nici un document referitor la vreo cercetare. Mi-a fost prezentat e-mailul si mi s-au diminuat salariul.
Multumesc.
Trebuia sa fiti convocat in scris la cercetarea disciplinara conform codul muncii si ccm unic la nivel national. Daca nu ati fost chemat in scris e nula orice sanctiune. Nulitatea se constata numai de instanat de judecata.
ART.75. (1) Sub sanctiunea nulitatii absolute, nici o sanctiune nu poate fi dispusa mai
inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.
(2) Pentru cercetarea abaterii disciplinare si propunerea sanctiunii, angajatorul constituie
o comisie. Din comisie va face parte fara drept de vot, in calitate de observator, si un
reprezentant al organizatiei sindicale al carui membru este salariatul cercetat.
(3) Comisia il va convoca in scris pe salariatul cercetat, cu cel putin 5 zile lucratoare
inainte. Convocarea va indica cel putin motivul, data, ora si locul intrevederii.
(4) In cadrul cercetarii se vor stabili faptele si urmarile acestora, imprejurarile in care au
fost savarsite, precum si orice date concludente dupa care sa se poata stabili existenta
sau inexistenta vinovatiei. Ascultarea si verificarea apararilor salariatului cercetat sunt
obligatorii.
(5) Neprezentarea salariatului la convocarea facuta in conditiile prevazute la alin. (4) fara
un motiv obiectiv da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea
cercetarii disciplinare prealabile.
(6) Activitatea de cercetare a abaterii disciplinare impune stabilirea urmatoarelor
aspecte:
a) imprejurarile in care fapta a fost savarsita;
b) gradul de vinovatie a salariatului;
c) consecintele abaterii disciplinare;
d) comportarea generala in serviciu a salariatului;
e) eventualele sanctiuni disciplinare suferite anterior de catre acesta.
(7) Salariatul are dreptul sa cunoasca toate actele si faptele cercetarii si sa solicite in
aparare probele pe care le considera necesare.
(8) Comisia propune aplicarea sau neaplicarea unei sanctiuni disciplinare dupa finalizarea
cercetarii.
(9) Lucrarile comisiei de disciplina se consemneaza intr-un registru de procese verbale.
(10) La stablirea sanctiunii se va tine seama de cauzele si gravitatea faptei, de
imprejurarile in care fapta a fost comisa, gradul de vinovatie al salariatului, eventualele
sanctiuni disciplinare suferite anterior de catre acesta.
(11) In baza propunerii comisiei de disciplina angajatorul va emite decizia de
sanctionare.

Asa trebuiau sa procedeze cei care v-au sanctionat. Daca nu au procedat asa ei au gresit si ei o sa plateasca.
Multumesc,

Cum ar trebui sa procedez in acest moment?