Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sanctiune disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sanctiune disciplinara

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati sa aflu daca o sanctiune disciplinara esta perfect valabila in cazul in care a fost aplicata inainte de a primi decizia prin posta? Intreb acest lucru pentru ca am refuzat sa semnez decizia de sanctionare si totusi salariul mi-a fost diminuat.
Aveti grija si verificati: Reprezentantii angajatorului poate ca au intocmit un proces-verbal prin care arata ca v-au comunicat continutul decizei dar ati refuzat primirea deciziei - se practica acest sistem - si atunci termenul de comunicare il considera data intocmirii respectivului p.v. si vor invoca la instanta ca de la acea data curgea si temenul de 30 de zile pentru contestare.
Faceti rost de decizie si contestati urgent la instanta cerand anularea acesteia, motivand sub toate aspectele articolelor nerespectate de angajator din codul muncii si CMUNN pe anii 2007-2010, care au fost expuse mai sus, mai ales daca ii banuiti in stare sa "fabrice" probe.
Ia cineva in calcul ca, poate, acea decizie nu exista? Ca n-a fost intocmita niciodata? ca n-ar fi primul caz de acest gen... Eu as contesta direct diminuarea salariului... Fara sa mai astept comunicarea unei eventuale decizii probabil inexistenta...