Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... PARTAJ
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

PARTAJ

Daca printr-o hotarire judecatoreasca mie si sorei mele ne-au fost date dintr-o casa de la tara , unuia o camera si celuilalt o camera , unul dintre noi poate sa-si incuie camera si sa nu permita accesul in aceasta camera si fratelui ( sorei ) ?
Daca pentru a ajunge la a doua camera este necesar a se face trecerea prin prima camera, nu cred ca este posibil, dar daca nu reprezinta cale de acces spre aceasta, sigur ca se poate.
In cazaul in care hotararea judecatoreasca prevede expres ca fiecare dintre cele doua parti dobandeste dreptul de proprietate asupra partii din imobil aferente unei camere de locuit, atunci partile au dreptul de a dispune de proprietatea sa. Ma mira aceasta situatie, pentru ca, chiar si in cazul in care exista camere de locuit, acel imobil are parti comune sau spatii comune - bucatarie, baie care vor trebui folosite in comun. Daca situatia dintre dvs si sora este conflictuala, si acel imobil nu se poate imparti in materialitatea sa, este o situatie atipica de partaj din punctul de vedere al convietuirii celor doi proprietari. Repet, daca aveti o hotarare judecatoreasca definitiva prin care vi se atribuie in proprietate acea camera, atunci aveti dreptul de a dispune de ea in mod singur si exclusiv, si prin urmare sa interziceti accesul altor persoane.
Da, aveti dreptul de a va incuia camera , de vreme ce sunteti proprietar exclusiv pe acea camera.
Daca exista si parti comune ale imobilului-si cel mai probabil exista,r asupra lor nu puteti face alte lucruri, cu exceptia folosintei lor, fara acordul surorii dvs., iar ea de asemenea.
sigur,fiecare poate beneficia de proprietatea lui cum doreste
o incuie,primeste vizite,face ce vrea cu ea
da poate cu conditia ca acea camera sa nu fie singura posibilitate de acces catre cealalta camera.